Ogród w rustykalnym stylu może kojarzyć się z beztroskim czasem dzieciństwa, z wakacjami u babci, z zapachem kwitnącego bzu, gotującym się kompotem z truskawek i zapachem świeżego prania wiszącego za domem. Komu z nas nie zakręci się łezka w oku na takie wspomnienie. Dlaczego więc nie zaaranżować własnego ogrodu w wiejskim stylu? Sprawdź, jak to zrobić!
Sielski ogród tylko na wsi?
Oczywiście, że nie! Ogród w rustykalnym stylu możesz zaaranżować zarówno na wsi, jak i w centrum miasta. Kolorowe kwiaty, drewniane meble i pachnące zioła mogą zmienić nawet nieduży ogródek przy mieszkaniu w bloku w sielski zagajnik. Jeśli więc nie posiadasz domu wyłożonego białym drewnem, małego dworku, ani dużego ogrodu, w którym rosną grusze, wiśnie i jabłonie, nie musisz się martwić – możesz przemycić odrobinę pięknej, polskiej wsi do miasta.
Czym charakteryzuje się ogród w stylu rustykalnym?
Ogrody w wiejskim stylu są przede wszystkim naturalne – a przynajmniej mają sprawiać takie wrażenie. Rośnie w nich dużo kolorowych kwiatów i ziół oraz rośliny liściaste – raczej nie wykorzystuje się popularnych w innych ogrodach iglaków. W ogrodach rustykalnych rosną też pnącza i rośliny kwitnące. Charakterystyczne jest kontrastowe zestawianie barw roślin – zieleni, czerwieni, fioletów czy żółci.
Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, abyś w ogrodzie zaaranżował mini rabatki czy szklarnie. Możesz posadzić warzywa i cieszyć się naturalnymi dobrodziejstwami swojego ogrodu.
Ponieważ ogrody rustykalne są naturalne, meble, które w nich stoją, wykonane są zwykle z drewna. Często są to wieloletnie stoły, krzesła, stoliki czy ławki. Możesz więc kupić mebel na pchlim targu i cieszyć się stylowym ogrodem, którego aranżacja nie kosztuje dużo.
Innymi materiałami, jakie wykorzystuje się w ogrodach w wiejskim stylu, są cegła i kamień, czyli ponownie… materiały naturalne.
Elementami dekoracyjnymi, którymi ozdabia się sielskie, wiejskie ogrody, są np. stare, gliniane donice i inne stare naczynia, przyrządy gospodarskie, drewniane ławeczki i krzesła czy nawet stare studnie.
Ogrody rustykalne są naturalne – mają wyglądać tak, jakby natura sama zdecydowała, co w nich rośnie. Mogą sprawiać wrażenie zabałaganionych i chaotycznych, jednak dzięki temu nie musisz przejmować się, gdzie posadzisz jakie rośliny – jeśli ogród będzie kolorowy, i tak będzie wyglądać pięknie!
Dużą zaletą ogrodów rustykalnych jest niski koszt o stosunkowa łatwość ich przygotowania oraz aranżacji. Minusem jest to, że co roku trzeba pielić i wysiewać rośliny jednoroczne.