Jak urządzić funkcjonalny korytarz lub przedpokój?
Korytarz czy przedpokój to przestrzeń, która oddziela świat zewnętrzny od Twojego domu. Najczęściej jest to pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzimy po przekroczeniu progu domu lub mieszkania. Warto więc sprawić, by było ono funkcjonalne i nie stało się ciasną klitką, w której trudno się poruszać. Jak to zrobić? Sprawdźmy.
Antropometria w designie i aranżacji wnętrz
Antropometria to nauka o pomiarach ludzkiego ciała. W metodzie tej porównuje się ze sobą proporcje poszczególnych części ciała, np. długości kości, masę ciała, rozstaw oczu czy objętość i proporcje czaszki oraz głowy. Używa się jej m.in. do ustalania standardowych proporcji i norm. Korzystają z niej jednak także architekci, designerzy i projektanci mebli w procesie tworzenia wygodnych, funkcjonalnych rozwiązań. Po co? Po to, by dzięki zmierzeniu np. szerokości ramion czy długości nóg obliczyć zasięg ruchu lub odległości od konkretnych przedmiotów i miejsc, a potem zaaranżować funkcjonalną przestrzeń bez niepotrzebnych przeszkód. Taką, która będzie sprzyjać ludziom o różnym wzroście i różnych sylwetkach.
Urządzając korytarz lub przedpokój, weź więc pod uwagę wzrost i proporcje ciała domowników. Zanim kupisz lub zamówisz meble na wymiar, przetestuj ich ustawienie. Sprawdź, ile miejsca będziesz potrzebować, by wygodnie się ubrać, a także ile osób zmieści się w pomieszczeniu jednocześnie, gdy będzie ono zastawione meblami.
Wskazówka!
Wiesz już, jakie meble chcesz kupić? Sprawdź ich wymiary, a potem weź taśmę malarską i zaznacz na podłodze, ile miejsca zajmą poszczególne meble. Możesz też ustawić w przedpokoju kartony, które stworzą pseudo makietę wyposażenia. Dzięki temu zobaczysz, jak dużo wolnego miejsca zostanie w pomieszczeniu po ustawieniu mebli.
Jak urządzić korytarz lub przedpokój? Konkretne wskazówki
Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki, które pomogą Ci urządzić funkcjonalną przestrzeń.
– Półka na czapki i kapelusze powinna wisieć na wysokości około 180 cm od podłogi. Jeśli pod nią chcesz ustawić półkę na buty lub siedzisko, zmierz najdłuższy płaszcz w Twojej garderobie. Być może półkę trzeba będzie powiesić nieco wyżej.
– Planując szerokość półki na kapelusze, weź pod uwagę, że średnio na jedno okrycie głowy trzeba przeznaczyć 30-35 cm szerokości.
– Jeśli pod półką będą wisieć płaszcze, załóż, że jedna ciepła kurka zajmuje około 10 cm szerokości.
– Półka na buty powinna mieć minimum 32 cm głębokości.
– Jeśli w przedpokoju postawisz szafę, przyjmij, że będzie ona miała 60 cm głębokości. Tyle miejsca jest potrzebne do tego, by w szafie zmieściło się ubranie wiszące na wieszaku. Szafy z przesuwanymi drzwiami są zwykle kilka cm głębsze (z uwagi na zachodzące na siebie skrzydła).
– Jeśli szafa na głębokość 60 cm jest za duża do Twojego przedpokoju, możesz postawić na szafę z drążkiem zamocowanym wzdłuż jej krótszej krawędzi. W takich meblach ubrania wiesza się przodem do drzwi – jedno za drugim (a nie bokiem, jak w standardowych szafach).
– Na krótsze kurtki i płaszcze warto przeznaczyć w szafie lub na drążku około 140-160 cm.
Ważne!
Urządzając przedpokój, weź pod uwagę wymiary mebli po ich rozłożeniu. Sprawdź, dokąd sięgają otwarte drzwi szafy czy szuflady po wysunięciu. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych kolizji z meblami (lub kolizji mebli).
Pamiętaj jednak, że podane wyżej wskazówki to tylko sugestie. Planując aranżację przedpokoju czy korytarza, weź pod uwagę proporcje ciała domowników oraz Wasze indywidualne potrzeby.