Biuro typu open space – tak czy nie?
W ostatnich latach bardzo dużą popularność zyskały biura typu open space. Co raz więcej firm decyduje się na to, by właśnie taką przestrzeń do pracy oferować swoim pracownikom. Oczywiście biura tego typu mają zarówno swoich gorących zwolenników, jak i zażartych przeciwników. Poznaj wszystkie wady i zalety przestrzeni open space i przekonaj się, czy to rozwiązanie sprawdzi się w Twojej firmie.
Określenie open space pochodzi z języka angielskiego i oznacza otwartą przestrzeń. W biurach tego typu nie ma oddzielnych pokoi – wszystkie stanowiska pracy znajdują się na jednej przestrzeni, chociaż mogą być oddzielone niewielkimi ściankami lub specjalnymi boksami.
Pierwsze biura open space powstały w Stanach Zjednoczonych, na początku dwudziestego wieku. Miały one usprawniać komunikację pomiędzy poszczególnymi członkami zespołu, a także przyspieszać przepływ różnego rodzaju dokumentacji. Inspiracją do stworzenia open space były… linie produkcyjne, przy których pracują całe zespoły.
Biura urządzone w stylu open space od lat obecne są już także w Polsce (najczęściej można spotkać z nimi w dużych korporacjach) i wzbudzają niemałe kontrowersje. Nie będzie dużą przesadą stwierdzenie, że biura tego typu mają tylu samych zwolenników, co przeciwników. Jakie argumenty są wykorzystywane przez każdą ze stron? Sprawdźmy!
Zalety biur open space
Przyjmuje się, że największymi zwolennikami biur z otwartą przestrzenią są zwykle pracodawcy. Nie oznacza to jednak, że pracownicy zupełnie nie doceniają przestrzeni open space. Oto najważniejsze zalety tego typu biur:
- niższy koszt urządzenia przestrzeni biurowej (przyjmuje się, że jest nawet o 20% niższy niż w przypadku tradycyjnych biur);
- możliwość stworzenie większej liczby stanowisk pracy niż w przypadku tradycyjnych biur z oddzielnymi pokojami;
- ułatwiona i przyspieszona współpraca pomiędzy pracownikami;
- szybki przepływ informacji;
- zapobieganie podziałom i wykluczeniu wśród pracowników;
- demokratyczne warunki pracy, brak podziału na lepszych i gorszych.
Wady biur open space
Pomimo wielu zalet, praca w biurze z otwartą przestrzenią nie odpowiada wszystkim. Oto wady, na które najczęściej wskazują przeciwnicy biur open space:
- hałas, który uniemożliwia koncentrację, rozprasza pracowników oraz zwiększa poziom stresu;
- znaczne ograniczenie prywatności, nawet pomimo zastosowania ścianek czy boksów;
- obniżenie produktywności związane z pogorszeniem skupienia;
- większe prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się chorób wirusowych (np. podczas okresów przeziębienia);
- możliwe konflikty pomiędzy pracownikami.
Decydując się na stworzenie biura typu open space dla swoich pracowników, nie można zapominać o przepisach BHP. Regulują one m.in., jak wiele wolnej przestrzeni biurowej należy zapewnić każdemu pracownikowi i jaki maksymalny poziom hałasu może panować w biurze. Warto pamiętać również o tym, że nawet w biurach open space konieczne jest wydzielenie pomieszczenia, w którym pracownicy będą mogli spędzić przerwę i spożyć posiłek.