Biura z otwartą przestrzenią stały się wyjątkowo popularne. Z każdym rokiem kolejne firmy podejmują decyzję o tym, by ich przestrzeń biurową stanowił open space. Jakie argumenty przemawiają na korzyść tego modelu? Co najbardziej przeszkadza osobom, które krytykują to rozwiązanie? Przyjrzyjmy się najważniejszym zaletom oraz wadom biur typu open space. Zapraszamy do lektury!
Open space – co to takiego?
Określenie open spacewywodzi się z języka angielskiego i oznacza po prostu „otwartą przestrzeń”. Sformułowanie to doskonale obrazuje, czym jest biuro tego typu – nie ma w nim osobnych gabinetów czy pokoi, cała przestrzeń jest wspólna i otwarta. Biurka pracowników mogą po prostu znajdować się obok siebie, być oddzielone niewielkimi ściankami lub otoczone specjalnymi boksami.
Pierwsze otwarte przestrzenie biurowe powstały w Stanach Zjednoczonych, w pierwszej dekadzie XX wieku. Ich projektanci twierdzili, że open space usprawni i ułatwi komunikacje pomiędzy pracownikami firmy i zespołami projektowymi – osobom znajdującym się na jednej, wspólnej przestrzeni łatwiej jest szybko przedyskutować problem, czy podać sobie ważne dokumenty. Co ciekawe, inspiracją do stworzenia biur open space były… linie produkcyjne w amerykańskich fabrykach.
Już od kilkudziesięciu lat otwarte powierzchnie biurowe można spotkać także w polskich firmach – przede wszystkim w dużych, międzynarodowych korporacjach.
Biuro typu open space – plusy
Zalety otwartej przestrzeni biurowej dostrzegają przede wszystkim pracodawcy i właściciele firm. Często również pracownicy zdają sobie sprawę z korzystnych stron tego typu biura.
Do najważniejszych zalet open space zalicza się:
Niskie koszty urządzenia i wyposażenia biura (koszty są nawet o 25% niższe niż w przypadku tradycyjnych biur).
Możliwość stworzenia większej ilości stanowisk niż w tradycyjnym biurze o takim samym metrażu.
Usprawnienie komunikacji między pracownikami firmy.
Przyspieszenie obiegu dokumentów.
Poczucie równości pomiędzy pracownikami (brak podziałów na bardziej i mniej uprzywilejowanych).
Biuro z otwartą przestrzenią – minusy
Przeciwnicy biur typu open space wskazują na ich rozmaite wady. Najpoważniejsze z nich to:
Wysoki poziom hałasu, który utrudnia skupienie i może zwiększać poziom stresu u pracowników.
Brak prywatności pracowników, poczucie nieustannego obserwowania.
Pogorszenie koncentracji i spadek produktywności.
Większe narażenie na kontakt z bakteriami i wirusami, przenoszonymi przez pracowników (np. szybkie rozprzestrzenianie się grypy).
Zwiększone ryzyko pojawiania się sytuacji konfliktowych pomiędzy pracownikami.