Styl japandi – skandynawsko-japońska stylistyka w Twoim domu i na tarasie
Styl japandi to połączenie minimalistycznego, ale przytulnego stylu skandynawskiego z eleganckim, funkcjonalnym i ciepłym stylem japońskim. Wnętrza japandi charakteryzują się dużą ilością światła i drewna, a także prostotą i elegancją. W stylu łączącym w sobie odległe geograficznie krainy ważne są także takie elementy jak gustowne oświetlenie, stylowe, ale umiarkowane dekoracje i funkcjonalne meble. Sprawdź, jak urządzić wnętrza czy taras w stylu japandi.
Skandynawia i Japonia w jednym domu
Wiesz już, że styl japandi jest podobny do stylu skandynawskiego – jest jednak nieco od niego oszczędniejszy (co nie oznacza, że chłodniejszy!), bardziej wyrafinowany, a przy tym funkcjonalny i przytulny. Charakterystyczne są dla niego prostota, czysta forma, umiłowanie do przestrzeni i naturalnych materiałów. Wnętrza i tarasy utrzymane w tym stylu są bogate w drewno, ale zdecydowanie nie ma ono rustykalnego charakteru. Więcej o urządzaniu balkonów dowiesz się z wpisu Balkon – twój salon w sezonie letnim.
Skandynawski minimalizm może być wzbogacony o bambusowe maty, gliniane dodatki czy wiklinowe kosze. Drewno obecne jest nie tylko na podłogach, ale też na ścianach. W niczym nie przypomina jednak taniej boazerii, ani nie układa się w fantazyjne wzory – staje się raczej harmonijnym, eleganckim tłem dla lekkich, funkcjonalnych i stylowych mebli.
Styl japandi można też określić jako bardziej elegancki, stonowany, ciepły styl skandynawski, urozmaicony dodatkami z Kraju Kwitnącej Wiśni.
Styl japandi w Twoim domu i na tarasie – co go wyróżnia?
Wolna przestrzeń, ciepło, minimalizm, umiłowanie natury i elegancja – jak uzyskać taki efekt? Oto, na co warto zwrócić uwagę podczas aranżacji wnętrza w stylu japandi:
Kolory – dominują beże, szarość i biel. Paleta kolorystyczna jest dosyć ograniczona – ma być spokojnie, neutralnie, przytulnie i elegancko.
Materiały – w stylu japandi ważne jest nawiązanie do natury. Wnętrza, mimo iż są dosyć minimalistyczne i przestrzenne, nie są chłodne i surowe. Wszystko dzięki wykorzystaniu takich materiałów jak drewno (drewno i jeszcze raz drewno) oraz bambus czy wiklina. W domu czy na tarasie urządzonym w stylu japandi ważne jest wykorzystanie drewna naturalnego, z widocznymi słojami, najlepiej jasnego, ciepłego. Co może być drewniane? Podłoga w salonie czy na tarasie, ściana, stół, stolik kawowy, meble tarasowe, donice czy misy na owoce.
Meble – mają być funkcjonalne i eleganckie, a przede wszystkim ma być ich mało. Ważna jest bowiem przestrzeń i efekt niezagracenia wnętrza. Mała ilość ozdób, proste dekoracje, symetryczne i wygodne meble wypoczynkowe (np. szare sofy czy narożniki), niskie stoliki, przesuwane drzwi czy geometryczne ścianki shoji to coś, co wyróżnia styl japandi. Oprócz tego możesz postawić na druciany fotel z niskim oparciem czy geometryczny szezlong.
Dodatki – w domu urządzonym w stylu japandi nie ma dużo dekoracji, ale warto postawić na dodatki, które dodadzą przestrzeni przytulności. Mowa np. o miękkich tekstyliach, takich jak aksamitne poduszki czy wełniany pled, a także przyjemnym w dotyku dywanie czy wazonie z suszonymi trawami. Możesz postawić też na obrazy czy plakaty oprawione w estetyczne ramy – najlepiej, aby były minimalistyczne, oszczędne w formie i w stonowanych barwach.
Rośliny – to ten rodzaj dekoracji, na który zdecydowanie warto wprowadzić do wnętrz i na tarasy. Pomyśl więc o roślinach takich jak palma w bambusowym koszyku, ogród w szkle, paproć czy drzewko bonsai.
Oświetlenie – odgrywa ono bardzo dużą rolę podczas aranżacji wnętrz i tarasów w stylu japandi. Postaw np. na boczne oświetlenie i wiszące lampy z kloszami wykonanymi z rattanu lub bambusa.
Styl japandi godzi chłodną Północ z odległym Wschodem i bierze wszystko, co najlepsze z obu stylistyk. Kto nie chciałby bowiem przebywać w przytulnym i przestronnym zarazem salonie czy na tarasie zamienionym w oazę spokoju?