Zasłony zewnętrzne na taras i do altany – jak wybrać?
Wybierając zasłony na taras lub do altany, warto kierować się zarówno ich estetyką, jak i funkcjonalnością. Zasłony mają bowiem z jednej strony tworzyć klimat w przydomowej przestrzeni i zwiększać jej kameralność, z drugiej – osłaniać od słońca, delikatnego wiatru czy deszczu. Zwróć więc uwagę na grubość zasłon, ich materiał, kolor, a także sposób montażu. Sprawdźmy razem, jak wybrać idealne zasłony na taras czy do altany.
Jaki materiał na zasłony wewnętrzne?
Zasłony zewnętrzne uszyte z lnianej czy bawełnianej tkaniny cieszą oko i pasują do wielu różnych aranżacji. Mimo to naturalne materiały nie zawsze są najlepszym wyborem. Mogą być bowiem mniej odporne na wysokie temperatury, słońce czy deszcz niż sztuczne lub syntetyczne tkaniny. Bardzo dobrym rozwiązaniem okazują się zwykle materiały wodoodporne, które chronią przed lekkim deszczem, a są wytrzymałe i odporne na czynniki atmosferyczne.
Wskazówka! Popularnym materiałem na zasłony zewnętrzne jest kodura – wodoodporna, techniczna tkanina PVC, która wyróżnia się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne czy warunki atmosferyczne.
Jaka grubość zasłon na taras lub do altany?
Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Jeśli zależy Ci na tym, żeby zasłona w znacznym stopniu ograniczała dopływ promieni słonecznych, postaw na zasłony zacieniające, np. typu dimount lub blackout. Takie zasłony są grube i ciężkie, dzięki czemu zapewniają dużo cienia, chronią przed wiatrem i zwiększają prywatność.
Jeśli na balkonie czy altanie chcesz stworzyć przytulny klimat i zależy Ci na uzyskaniu efektu lekkości, postaw na materiały o luźnym splocie, które są lekkie i zwiewne. Świetnie sprawdzą się tu zasłony w jasnych kolorach.
Wskazówka! Jeśli chcesz, by zasłony nie fruwały po całym tarasie czy po altanie i aby zachowały taki kształt, na jakim Ci zależy, postaw na zasłony z obciążnikami. Możesz samodzielnie wszyć takie obciążniki – np. ołowiane sztabki – do dolnych części materiału. Innym sposobem na unieruchomienie zasłon jest montaż karniszy lub przeciągnięcie liny przy podłodze i kupno zasłon z przelotkami po obu stronach materiału.
Kolor zasłon zewnętrznych a względy praktyczne
Wybierając kolor zasłon zewnętrznych, warto kierować się nie tylko względami estetycznymi. Weź też pod uwagę stopień nasłonecznienia tarasu, balkonu czy altany. Jeśli przydomowa przestrzeń zlokalizowana jest od strony zachodniej czy południowej, rozważ zakup zasłon w jasnych kolorach, takich jak biel, écru, beż czy jasna szarość. Ciemne kolory mogłoby szybko wyblaknąć, a także będą mocno się nagrzewać.
Na czym wieszać zasłony zewnętrzne?
Zasłony ogrodowe możesz powiesić na karniszu. Będą do niego pasować zasłony na przelotkach i na szelkach, z tunelami i na żabki. Inną możliwością jest montaż szyny lub wytrzymałej żyłki.
Warto zapamiętać!
Zasłony zewnętrzne powinny charakteryzować się kilkoma cechami. Warto by były: wodoodporne, wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV i wysoką temperaturę, a do tego łatwe do wyczyszczenia i funkcjonalne.