Rośliny doniczkowe, które odstraszają komary – do domu i na balkon
Nadeszło długo wyczekiwane lato a wraz z nim możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu. Niestety, wieczorny relaks na balkonie – czy nawet wewnątrz mieszkania, przy szeroko otwartych oknach – skutecznie potrafią uprzykrzyć nam mali, uciążliwi, nieproszeni goście, czyli… komary. Całe szczęście, nie jesteśmy skazani na ich towarzystwo! Zasadzenie kilku roślin doniczkowych i ustawienie ich w strategicznych punktach domu, balkonu czy werandy, może skutecznie rozwiązań problem komarów. Jakie rośliny mają te niezwykłe właściwości? Sprawdźmy!
Lawendowy spokój
Lawenda to roślina, której zalety możemy wymieniać w nieskończoność! Jest niezwykle dekoracyjna i ozdabia każdą przestrzeń, zachwycając fioletowymi kwiatami i soczyście zielonymi łodyżkami. Kwitnie niemal przez cały sezon – od późnej wiosny aż do jesieni. Doskonale nadaje się do suszenia i tworzenia aromatycznych kompozycji. A nade wszystko… pięknie, intensywnie pachnie. Aromat lawendy, który jest dla nas wyjątkowo przyjemny i kojący, nie przypada do gustu komarom. Dzięki temu miejsca, w których kwitną fioletowe kwiaty, owady omijają szerokim łukiem.
Czujesz miętę?
Świeża mięta to zioło, które bezapelacyjnie kojarzy się z latem! Warto uprawiać je w doniczce, aby móc przyrządzać orzeźwiające napoje (wodę z cytryną i miętą, lemoniadę) czy pyszne sałatki (np. orientalny tabbouleh czy sałatę z arbuzem i fetą). Dodatkowo, duże, zielone listki mięty pięknie prezentują się jako naturalna ozdoba. Olejki eteryczne zawarte w mięcie drażnią receptory owadów. Intensywny zapach sprawia, że komary uciekają w popłochu.
Kocimiętka – niekoniecznie dla mruczka
Kocimiętka to bylina, który zna prawdopodobnie każdy właściciel kota. Czworonogi uwielbiają jej zapach, ponieważ przypomina on ich naturalne feromony. Niestety, uwielbienie to potrafi przybierać naprawdę duże rozmiary – koty podgryzają roślinę, próbują wycierać w nią swoje pyszczki, a nawet tarzać się w liściach. Z tego względu kocimiętka nie ma wielkich szans na przetrwanie w domu, w którym obecne są mruczki. We wszystkich innych – doskonale sprawdzi się jako naturalny odstraszacz komarów. Jej intensywny zapach skutecznie zniechęci intruzów do odwiedzin.
Komarzyca – nazwa mówi wszystko
Na koniec pozostawiliśmy roślinę, której nazwa jednoznacznie wskazuje przeznaczenie. Komarzyca to roślina pnąca o pięknych, zielono-białych liściach. Odpowiednio pielęgnowana i ustawiona w odpowiednim miejscu (zapewniającym podporę, np. ścianie, balustradzie, pergoli czy drabince) stworzy cudowną, naturalną ozdobę balkonu lub wnętrza. Liście komarzycy wydzielają przyjemny, intensywny zapach kadzidła, który łatwo poczuć po potarciu rośliny palcami. Komarzyca odstrasza bzyczących, natrętnych gości i pozwala w spokoju… uciąć komara na świeżym powietrzu.
Moc omawianych roślin tkwi w olejkach eterycznych, których zapach skutecznie odstrasza owady – nie tylko komary, ale również meszki czy mole. Im większa ich ilość, tym skuteczniejsze działanie, dlatego uprawiajmy je gęsto i dbajmy o nie z troską – regularnie podlewając, nawożąc i chroniąc przed zbyt ostrym słońcem (tutaj mówimy o tym, jak osłonić balkon lub taras). Bez wątpienia nam się odwdzięczą!