Czym jest ogród zimowy i jak go urządzić?
Ogród zimowy to oszklona konstrukcja – rodzaj zabudowanego tarasu – zwykle przylegająca do domu. Zapewnia dostęp do dużej ilości światła dziennego i widok na ogród lub okolicę, jednocześnie chroniąc przed deszczem, śniegiem, wiatrem czy chłodem. Sprawdźmy, czym są ogrody zimowe, jakie jest ich zastosowanie i jak możesz zaaranżować własny ogród.
Co to jest ogród zimowy i do czego służy?
Ogród zimowy najczęściej jest przybudówką domu, choć może być też obiektem wolnostojącym. Charakterystyczne są dla niego duże przeszklenia, które zwykle obejmują wszystkie ściany i dach (w zależności od tego, do jakiej część domu przylega konstrukcja, oszklone mogą być 3-4 ściany). Szkielet ogrodu drewnianego może być wykonany z aluminium, stali, PVC lub z drewna.
Pierwotnie ogrody zimowe były wykorzystywane do uprawy roślin egzotycznych – zapewniały odpowiednią ilość słońca i chroniły przed chłodem. Dzisiaj wykorzystuje się je przede wszystkim do celów rekreacyjnych, jako jadalnię, salon, bawialnię, miejsce do zimowania roślin lub uprawy roślin ciepłolubnych.
Ogród zimowy można w uproszczeniu nazwać szklarnią czy oranżerią, chociaż obie te konstrukcje służą raczej wyłącznie do uprawy roślin, najczęściej są budowlami wolnostojącymi i nie są ogrzewane. Ogród zimowy natomiast może służyć z powodzeniem jako przedłużenie domu i zapewniać przyjemną temperaturę przez cały rok.
Warto wiedzieć! Ogrodowy zimowe mogą być użytkowane przez cały rok. Istnieje możliwość montażu zarówno ogrzewania, jak i klimatyzacji, która obniży temperaturę w upalne dni. W nowoczesnych ogrodach zimowych wykorzystuje się też przeszklenia o niskim współczynniku przenikania ciepła, które chronią wnętrza przed utratą ciepła zimą i przed nadmiernym nagrzewaniem się latem.
Gdzie zlokalizować ogród zimowy?
Optymalnym położeniem takiej konstrukcji jest strona południowa lub południowo-zachodnia – najbardziej nasłoneczniona przez większość dnia, albo strona wschodnia – nasłoneczniona od rana. Wszystko zależy od tego, jak chcesz korzystać ze swojego ogrodu i jakie rośliny chcesz w nim zlokalizować. Najmniej korzystna z punktu widzenia nasłonecznienia jest strona północna – w ogrodzie zlokalizowanym po tej stronie może być najchłodniej.
Jeśli chcesz, by ogród zimowy był przedłużeniem salonu, możesz zlokalizować właśnie od strony pokoju dziennego. Położenie ogrodu może być też podyktowane dostępnością wolnej przestrzeni na działce.
Jak urządzić ogród zimowy?
Ogród zimowy połączony z domem może pełnić wiele różnych funkcji, a także być zaaranżowany na mnóstwo sposobów. Oto kilka przykładów:
- Salon, pokój dzienny z wygodnymi meblami wypoczynkowymi (sofą czy fotelami), stolikiem kawowym, dywanem, miękkimi poduchami, a nawet regałem na książki, kącikiem muzycznym czy kominkiem.
- Jadalnia wyposażona w duży, wygodny stół i krzesła – taka przestrzeń umili spożywanie posiłków i umożliwi organizowanie spotkań z rodziną czy przyjaciółmi.
- Własna „palmiarnia”, w której przez cały rok możesz uprawiać ciepłolubne rośliny. Ogród zimowy to także doskonałe miejsce na zimowanie roślin zewnętrznych, które nie mogą być narażone na bardzo niskie temperatury.
- Domowe SPA – w ogrodzie zimowym możesz postawić jacuzzi albo zlokalizować tu ogrzewany basen. Zimowa kąpiel w ciepłej wodzie, z widokiem na ośnieżoną okolicę, w aromatach olejków eterycznych to doskonały sposób na chwile relaksu.
Wskazówka! Aranżując własny ogród zimowy, weź pod uwagę aspekty, takie jak: lokalizacja i nasłonecznienie, przeznaczenie ogrodu, system ogrzewania, system wentylacyjny, rodzaj roślin, meble i dekoracje.