Nadeszła wiosna, a razem z nią zaczynają się… prace w ogrodzie. Dla jednych przyjemne, dla innych mniej, jednak konieczne, jeśli chcemy, żeby ogród wiosną i latem wyglądał pięknie. Upewnij się, co trzeba zrobić wiosną w ogrodzie. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę prac.
Po pierwsze porządek
Nie zabieraj się za pielenie grządek i sadzenie nowych roślin, zanim nie zrobisz porządku w ogrodzie. Prace, jakie trzeba wykonać po zimie to:
Grabienie liści i łodyg bylin – dzięki temu umożliwisz rozwój młodych pędów.
Przekopanie ziemi – przekop ją głęboko i usuń chwasty.
Podlewanie i spulchnianie ziemi – koniecznie wokół drzew i krzewów.
Po drugie koniec z zimowym okryciem
Ogród wiosną rozkwitnie, jeśli usuniesz zimowe okrycia bylin, krzewów i drzew. Te prace wykonaj już po ustąpieniu mrozów. Odczekaj kilka dni i jeśli pogoda nadal będzie sprzyjająca (temperatury znowu nie spadną), zabierz się do pracy.
Kiedy zwykle ustępują mrozy? Kiedyś można było z całym przekonaniem powiedzieć, że na przełomie lutego i marca. Teraz trzeba po prostu śledzić prognozy. Zdarza się przecież, że po kilku iście wiosennych dniach w marcu, w kwietniu spada śnieg. Dlatego nie pozbywaj się zbyt szybko kopców ziemi lub kory usypanych przed zimą i nie chowaj głęboko okryw – na wypadek, gdyby przymrozki niespodziewanie wróciły.
Cięcie prześwietlające drzewek owocowych – wytnij kilka lub kilkanaście pędów, aby do korony dochodziło powietrze i światło.
Skrócenie lub usunięcie za mocno zagęszczonych pędów jabłoni czy grusz.
Usuń z pędów zaschnięte owoce.
Przytnij ozdobne krzewy, kwitnące na tegorocznych pędach. Jeśli masz w ogrodzie wierzby, forsycje i inne krzewy kwitnące wiosną, przytnij je dopiero po ich przekwitnięciu.
Zacznij przycinanie iglaków, zwłaszcza pędów uszkodzonych zimą.
Po czwarte trawnik
Rozpocznij pielęgnację trawnika:
Wygrab filc, suche liście i trawę.
Jeśli to konieczne przeprowadź napowietrzanie trawnika, tzw. aerację. Jakie narzędzia do ogrodu będą do tego przydatne? Widły (do nakłuwania) lub aerator.
Wykonaj wałowanie darni – dociśnij walcem kępy trawy, które zostały wypchnięte ponad grunt.
Uzupełnij ubytki trawy. Spulchnij ziemię, wysiej nasiona i przykryj cienką warstwą ziemi. Potem wałują ją i podlewaj.
Po piąte nawożenie
Wybierz odpowiednie nawozy, najlepiej dostosowane do konkretnych grup roślin. Postaw na nawozy wieloskładnikowe z dużą ilością azotu. Stosuj je zgodnie z przeznaczeniem oraz instrukcją producenta.
Po szóste wysiew nasion
Możesz rozpocząć wysiewanie nasion:
warzyw i kwiatów ozdobnych – do rozsadników i doniczek,
niektórych roślin ozdobnych – do doniczek i skrzynek balkonowych (np. astry chińskie czy werbenę),
roślin jednorocznych – na początku maja (mowa np. o nasturcji, lewkonii czy nagietku).
Wszystko to brzmi jak dużo pracy? Wiosenne prace w ogrodzie nie należą do najlżejszych. Na pewno trochę się napracujesz (bo wiosna to najbardziej pracowita pora roku dla wszystkich ogrodników – zawodowców i amatorów), jednak już niedługo zobaczysz tego efekty i będziesz móc rozkoszować się błogim odpoczynkiem na hamaku, ławce lub przy stole.