Jak zadbać o okna po zimie?
Zima to trudny czas dla okien. Skoki temperatur, deszcz, śnieg, silne wiatry, mróz, zanieczyszczenia – wszystko to wpływa na stan stolarki okiennej. Mimo że w nowoczesnych oknach stosuje się rozwiązanie, które zwiększają żywotność np. mechanizmów czy okuć, to wczesną wiosną warto wykonać przegląd i konserwację okien. Dzięki temu stolarka będzie działała (i wyglądała) bez zarzutu przez długie lata.
Konserwacja okien dwa razy w roku
Okna warto konserwować przynajmniej dwa razy w roku – jesienią i wczesną wiosną. Dzięki temu z jednej strony przygotujesz stolarkę na nadejście zimy, a z drugiej – usuniesz ewentualne uszkodzenia, które powstały od listopada do marca. Wszystko to sprawi, że okna będą wyglądać i działać dobrze, a do tego zachowają swoje parametry np. w zakresie energooszczędności.
Najlepszym momentem na przegląd, konserwację i ewentualne naprawy jest wczesna wiosna. Termometr pokazuje wtedy coraz więcej kresek powyżej zera, a ogólne warunki atmosferyczne są coraz bardziej sprzyjające. Coraz rzadziej pada deszcz, a dni są dłuższe i jednocześnie nie występują także upały oraz nadmierne nasłonecznienie, które również utrudniają pracę.
Warto wiedzieć!
Nie należy przeprowadzać konserwacji zimą, ponieważ niskie temperatury (zwłaszcza ujemne) mogą doprowadzić do uszkodzeń drewna (w przypadku drewnianych ram), zawiasów czy innych elementów stolarki.
Co przyda Ci się do konserwacji okien?
Prace zaplanuj na dzień, w którym warunki atmosferyczne będą sprzyjające. Nie zostawiaj konserwacji okien na godziny popołudniowe, żeby nie zastał Cię zmrok. Wybierz dzień, w którym będziesz mieć odpowiednio dużo czasu na przegląd, mycie i ewentualne naprawy stolarki.
Przygotuj środki i akcesoria, takie jak:
- środki czystości do okien lub wodę z płynem do naczyń – wykorzystaj takie środki, jakie zaleca producent okien; inne preparaty są przeznaczone do ram wykonanych z aluminium, inne do ram drewnianych, a inne do PVC,
- smar silikonowy lub wazelinę techniczną do smarowania zawiasów i uszczelek,
- miękkie ściereczki,
- gumową ściągaczkę zbierania wody,
- miska z wodą,
- ochronne rękawice,
- ewentualnie szpachla do drewna, jeśli konieczne będzie wypełnienie ubytków drewnianych ram,
- preparaty ochronno-dekoracyjne do pokrycia całych ram lub uszkodzonych fragmentów.
Od czego zacząć?
Konserwację okien najlepiej zacząć od zapoznania się z kartą produktu, która powinna zawierać podstawowe zasady pielęgnacji. Dotyczy to zwłaszcza okien aluminiowych i drewnianych. Później możesz przejść do właściwych prac.
Po pierwsze okna należy dokładnie umyć. Zacznij od oczyszczenia szyb, profili i ram z kurzu. Później umyj okna na mokro. Korzystaj tylko z łagodnych preparatów – nie stosuj środków, które zawierają amoniak, granulki ścierające, chlor czy rozpuszczalniki. Takie substancje mogłyby uszkodzić powłokę lakierniczą.
Sprawdź stan okuć i uszczelek
Niekorzystne warunki atmosferyczne, zanieczyszczenia i częste uchylanie oraz zamykanie okien sprzyjają powstawaniu usterek okuć czy zawiasów. Żeby mieć pewność, czy wszystko działa, jak należy, wykonaj następujące czynności:
- Sprawdź wszystkie metalowe części okien. Jeśli okaże się, że zawiasy czy uszczelki są obluzowane, należy je dokręcić. Jeśli uszczelki czy okucia są całkiem zużyte, wymień je na nowe.
- Ruchome elementy stolarki nasmaruj wazeliną techniczną.
- Sprawdź, czy uszczelki są nadal elastyczne. W tym celu wykonaj prosty test: uciśnij uszczelkę palcem i jeśli szybko wróci do pierwotnego stanu, oznacza to, że stan uszczelki jest dobry. Jeśli natomiast jej powierzchnia jest porowata, popękana lub przygnieciona, wymień ją na nową. Uszczelki, które są w dobrym stanie, nasmaruj wazeliną lub smarem.
Sprawdź szczelność okien
Test szczelności możesz przeprowadzić w bardzo prosty sposób. Żeby sprawdzić, czy skrzydło po zamknięciu jest mocno dociśnięte do ramy, włóż kartkę papieru między ościeżnicę a skrzydło. Jeśli po zamknięciu okna będziesz mógł wyjąć kartkę, prawdopodobnie trzeba będzie wyregulować okucia.
Wypełnij ewentualne ubytki w drewnianych ramach
O ile uszkodzenia na ramach wykonanych z aluminium czy PVC trudno jest naprawić, o tyle ubytki w drewnie możesz wypełnić nawet samodzielnie. Wykorzystaj do tego np. szpachlę do drewna lub preparat ochronny. Gdy preparat wyschnie, umyj okna jeszcze raz.
Jeśli będziesz regularnie dbać nie tylko o wygląd, ale też stan techniczny okien, będziesz móc cieszyć się ich świetnym wyglądem i stanem technicznym przez długie, długie lata.