Podpisanie umowy z deweloperem i odbiór mieszkania – sprawdź, na co zwrócić uwagę
Planujesz kupno mieszkania od dewelopera? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, podpisując umowę deweloperską, czym różni się ona od umowy przedwstępnej i co sprawdzić podczas odbioru mieszkania.
Umowa przedwstępna (tzw. umowa przedwstępna deweloperska)
Umowa przedwstępna nazywana jest czasem umową przedwstępną deweloperską. Zdarza się, że jest mylona z umową deweloperską, choć to dwa róże dokumenty (więcej na temat tej drugiej za chwilę).
Umowa przedwstępna deweloperska nie jest obowiązkowa, choć zdarza się, że niektórzy deweloperzy ją podpisują. Jeśli jest zawierana, najczęściej dotyczy mieszka w tych budynkach, które nie zostały oddane do użytku. Umowa przedwstępna prowadzi do podpisania właściwej umowy deweloperskiej. Kto najczęściej decyduje się na podpisanie tego dokumentu? Między innymi osoby, które nie chcą lub nie mogą zdecydować się na natychmiastowe kupno mieszkania od dewelopera.
Właściwa umowa deweloperska
Podobnie jak w przypadku umowy opisywanej wyżej, tak i w przypadku właściwej umowy deweloperskiej, pojawiają się pewnie nieścisłości i nieporozumienia w odróżnianiu dokumentów. Dlaczego? Umowa deweloperska nazywana jest przez niektórych umową przedwstępną. Jak już wiemy, są to zupełnie różne dokumenty. Obowiązujące przepisy określają, że tylko jeden rodzaj opisanych przez nas dokumentów, może być nazywany umową deweloperską. Czym więc się on charakteryzuje? Sprawdź poniżej.
Czego dotyczy umowa deweloperska? Wyłącznie lokali mieszkalnych – nie podlegają jej więc np. lokale użytkowe. W niektórych umowach deweloperskich pojawiają się zapisy dotyczące komó®ek lokatorskich, garaży czy miejsc postojowych lub parkingowych. Ma to miejsce jednak tylko wtedy, gdy powierzchnie te nie zostały wyodrębnione, jako osobne pomieszczenia i nie mają ksiąg wieczystych. Umowę deweloperską mogą podpisywać osoby fizyczne.
Co zawiera umowa deweloperska? Wszystkie szczegóły transakcji z deweloperem. Są tam zapisy dotyczące terminów realizacji budowy, a także obowiązki i prawa obu stron. Podpisując umowę deweloperską, zwróć uwagę na elementy, takie jak:
- Cenę i powierzchnię mieszkania, a także balkonu lub tarasu, miejsca parkingowego lub garażu czy ogródka. Sprawdź zapisy dotyczące ewentualnych konsekwencji zmiany powierzchni.
- Terminy zakończenia robót, a także terminy uzyskania pozwolenia na użytkowanie czy odbiór mieszkania. sprawdź zapisy dotyczące przeniesienia własności z dewelopera na Ciebie (lub innego kupującego).
- Koszty utrzymania części wspólnych i koszty utrzymania mieszkania po jego odebraniu (sprawdź, czy będą one ustalane na podstawie liczników, czy może będą wyliczane w inny sposób; dowiedz się też, jak będą finansowane koszty utrzymania części wspólnych).
- Skutki opóźnienia prac przez dewelopera lub niewywiązania się przez niego z umowy.
- Skutki niewywiązania się z umowy przez kupującego.
- Dostęp do drogi publicznej – jak zostanie zapewniony.
- Czy nieruchomość jest obciążona hipoteką.
- Inne koszty, takie jak wynagrodzenia dla zarządcy nieruchomości lub dla dewelopera za zarządzanie nieruchomością, opłaty za wieczyste użytkowanie, podatek od nieruchomości.
Odbiór mieszkania od dewelopera
Odbierając mieszkanie od dewelopera, sprawdź dokładnie stan nieruchomości i zweryfikuj, czy zapisy umowy zostały wykonane. Podczas odbioru mieszkania możesz skorzystać z pomocy zaufanej firmy, która specjalizuje się w takich formalnościach i pomoże Ci dopilnować wszystkich szczegółów i upewnić się, że nic nie umknęło Twojej uwadze. Stan techniczny mieszkania może też sprawdzić np. fachowiec z firmy remontowej, która będzie wykańczała Twoje mieszkanie.
Podczas odbioru mieszkania zwróć uwagę na elementy, takie jak:
- Podłogi, okna, drzwi, przyłącza oraz instalacje – sprawdź, czy są poprawnie zamontowane i nie ujawniają wad.
- Ściany – czy są gładkie i nie pękają.
- Powierzchnia pomieszczeń – czy jest taka sama, jak w umowie.
- Standard wykończenia – czy odpowiada zapisom w umowie.
Po weryfikacji mieszkania zawsze spisywany jest protokół zdawczo-odbiorczy i następuje przekazanie kluczy.