Odpływ liniowy – najważniejsze informacje, jakie warto poznać przed montażem
Kabiny bez brodzików to wygodne i estetyczne rozwiązanie, które sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych łazienkach. Są także szczególnie funkcjonalne w łazienkach, z których korzystają seniorzy i osoby z ograniczoną ruchomością. Aby prysznic bez brodzika był w pełni funkcjonalny, należy zaplanować jego montaż najlepiej już w trakcie budowy czy przed remontem. Dowiedz się więcej na temat odpływów liniowych i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas montażu
Odpływ liniowy w domu jednorodzinnym
Jeśli dopiero budujesz dom, jesteś w dobrej sytuacji – możesz odpowiednio wcześnie zdecydować, gdzie wyprowadzić rurę odpływową, która będzie łączyła prysznic z pionem kanalizacyjnym. Poza tym, jeśli odpowiednio wcześnie zaplanujesz, gdzie znajdzie się prysznic, będziesz mógł dobrze wyprofilować podłogę, by była nachylona pod odpowiednim kątem.
Podczas planowania usytuowania podejścia kanalizacyjnego najlepiej wziąć pod uwagę grubość stropu lub podłogi na gruncie. Jeśli strop będzie miał odpowiednią grubość, możesz umieścić w nim instalację. Jeśli strop będzie cienki, a pod nim znajdują się inne pomieszczenia, instalacje (rury odpływowe) należy poprowadzić pod stropem.
Odpływ liniowy w bloku
Jeśli planujesz montaż prysznica bez brodzika w bloku albo w już postawionym domu, najprawdopodobniej będzie czekać Cię sporo pracy. Montaż odpływu liniowego na podłodze najczęściej wiąże się z koniecznością skuwania płytek i podłogi znajdującej się pod nimi. Konieczne jest bowiem uzyskanie odpowiedniego nachylenia podłoża, by woda mogła swobodnie ściekać do odpływu liniowego.
Warto też wiedzieć, że montaż odpływu liniowego w łazience w bloku wiąże się często z wkuwaniem całej instalacji w konstrukcję stropu. Najlepiej wcześniej skonsultować się z konstruktorem, który zdecyduje, czy będzie to działanie bezpieczne, które nie osłabi konstrukcji.
Jaki spadek musi mieć podłoga przy odpływie liniowym?
Podłoga pod prysznicem bez brodzika musi być nachylona, ponieważ w innym wypadku woda nie będzie spływała do odpływu liniowego i może zalewać łazienkę. Posadzka powinna być ułożona ze spadkiem około 2%. Musi znaleźć się też w niej wpust z syfonem. Ważny jest też spadek rury odpływowej – powinien on mieć około 1,5%.
Montaż odpływu liniowego – przydatne wskazówki
Odpływ liniowy możesz zamontować na granicy kabiny lub przy ścianie. Spadek w kierunku odpływu powinien układać się z dwóch stron.
Jeśli Twoja łazienka jest duża i sam prysznic również ma sporą powierzchnię, warto zamontować dwa odpływy łukowe, które jeszcze bardziej zmniejszą prawdopodobieństwo zalania łazienki.
W małych łazienkach i niedużych prysznicach warto zamontować kanał prysznicowy zintegrowany z syfonem. Tego typu kompaktowa konstrukcja może mieć około 8 cm, czyli o około 4 cm mniej niż standardowe konstrukcje.
Decydując się na odpływ liniowy, zwróć też uwagą na to, by zastosować odpowiednie rozwiązania przeciwwilgociowe. Taka izolacja zabezpieczy łazienkę przed dostaniem się wilgoci pod płytki i przed zalaniem sąsiadów lub pomieszczeń na niższych kondygnacjach. Jako izolację wykorzystuje się np. folie z żywic syntetycznych, krawędzie odpływu zabezpiecza się kołnierzem z polipropylenu, a brzegi ścian oraz podłóg taśmą uszczelniającą.
Na koniec musimy też wspomnieć o płytkach – koniecznie postaw na płytki antypoślizgowe i wodoodporne fugi.