Jak zabezpieczyć drewno w ogrodzie na zimę
Przed nadejściem zimy (a najlepiej późnej jesieni) należy zabezpieczyć drewno, które przez cały rok będzie stało na zewnątrz. Jeśli tego nie zrobisz wiosną, może okazać się, że drewno dotknęła korozja biologiczna, że padło ofiara insektów lub zniszczyło się w inny sposób. Sprawdź, co zrobić, czy wiosną cieszyć się niezniszczonymi, pięknymi drewnianymi meblami i dekoracjami czy drewnianym tarasem oraz ogrodzeniem.
Czyszczenie drewna przed zimą
Zanim przystąpisz do impregnacji drewna w ogrodzie, musisz je wyczyścić. Nie możesz zastosować preparatów ochronnych na brudne, mokre powierzchnie. Podłoże powinno zostać odtłuszczone, odpylone i osuszone (właśnie dlatego drewno warto zabezpieczać już wczesną jesienią, kiedy wilgotność powietrza nie jest jeszcze tak duża). Do oczyszczania drewna możesz użyć specjalnych detergentów lub ewentualnie rozpuszczalnika.
Zniszczone fragmenty drewna napraw przed nadejściem słoty. Warto usunąć stare, luźne, odpadające warstwy farby i innych powłok malarskich, wyrównać nierówności papierem ściernym, a ubytki wypełnić szpachlą do drewna. Jeśli jakiekolwiek elementy są tak zniszczone, że nie da się ich naprawić, należy wymienić je na nowe.
Impregnacja i zabezpieczenie drewna
Oczyszczoną powierzchnię drewna należy zabezpieczyć specjalnymi preparatami ochronnymi. Powinny one chronić powierzchnie przed wilgocią, mrozem, promieniami UV i innymi czynnikami atmosferycznymi, a także przed insektami. Możesz postawić na specjalistyczne preparaty biobójcze, a także na ochronne impregnaty, które głęboko penetrują drewno i zabezpieczają je przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Oprócz impregnatu zabezpieczającego czy preparatu podkładowego możesz też postawić na preparat ochronny, nawierzchniowy.
Drewno zabezpieczysz też specjalnym olejem. Jeśli chcesz pomalować meble, ogrodzenie, balustradę czy dekoracje, postaw na bejcę, lakierobejcę lub farbę do drewna.
Najlepiej byłoby, aby na czas jesienie i zimy schować lub zakryć możliwie jak najwięcej drewnianych elementów. Jest to oczywiście niemożliwe w przypadku altan czy ogrodzeń, jednak lekkie meble i ozdoby najlepiej wynieść do piwnicy lub zakryć ochronną plandeką.
Warto też zadbać o metalowe elementy, np. w drewnianych huśtawkach. Nasmaruj je lub zabezpiecz odpowiednim preparatem antykorozyjnym.
Jeśli dobrze zabezpieczysz drewniane elementy architektoniczne, wiosną będziesz mógł cieszyć się ich pięknym widokiem i przede wszystkim funkcjonalnością. Nikt nie chciałby przecież usiąść na rozpadającym się krześle czy w zawilgoconej altanie.