Etapy budowy domu
Proces, jakim jest budowa domu, można podzielić na kilka etapów:
- stan zerowy, czyli etap po wykonaniu fundamentów;
- stan surowy otwarty, czyli etap, w którym postawione są ściany nośne, kominy, schody i balustrady;
- stan surowy zamknięty, czyli etap, kiedy dom posiada już dach, okna i drzwi;
- podłączenie instalacji elektrycznych oraz kanalizacyjnych;
- prace wykończeniowe.
Co ciekawe, oszczędności możesz z powodzeniem szukać w każdym z wymienionych etapów. Gdzie dokładnie? Czytaj dalej!
Oszczędność na etapie „zero”
Dążenie do obniżenia kosztów można rozpocząć już na etapie wyboru projektu domu. Warto dokładnie zastanowić się, jakiej wielkości dom będzie dla Ciebie optymalny. Budowanie domu o zbyt dużej powierzchni w stosunku do potrzeb, to jeden z najczęściej popełnianych i najbardziej kosztownych błędów.
Szacuje się, że dwu- lub trzyosobowej rodzinie w zupełności wystarczy dom o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Cztero- lub pięcioosobowa rodzina powinna bez trudu zmieścić się zaś w 120-metrowym domu.
Od powierzchni domu zależy koszt materiałów budowlanych oraz koszty robocizny. Warto również wziąć pod uwagę, że im większy będzie Twój dom, tym wyższe będą koszty jego utrzymania w przyszłości.
Szukając odpowiedniego projektu domu, skupiaj się na gotowych propozycjach z katalogów udostępnianych przez biura architektoniczne. Zazwyczaj są one nawet kilkakrotnie tańsze niż projekty wykonywane na indywidualne zamówienie.
Weź sprawy w swoje ręce
Jeżeli masz chociażby podstawowe umiejętności budowlane, możesz wykonać samodzielnie część prac związanych z budową domu. Dzięki temu zaoszczędzisz na wynagrodzeniach dla ekipy budowlanej. Pamiętaj jednak, żeby podejmować się jedynie tych prac, które naprawdę potrafisz wykonać.
Co możesz zrobić samodzielnie? Wszystko, na co pozwala Ci Twoja wiedza i umiejętności, np. wykopy pod ogrodzenie, ułożenie paneli, położenie gładzi, pomalowanie ścian, ułożenie płytek.
Szukaj promocji
Nie oszczędzaj na materiałach budowlanych – wybieraj produkty wysokiej jakości, posiadające stosowne atesty. W końcu to one decydują o trwałości domu. Jeżeli zdecydujesz się na najtańsze produkty niskiej jakości, oszczędność będzie jedynie pozorna, ponieważ najprawdopodobniej bardzo szybko będziesz musiał dokonywać napraw i remontów.
Nie oznacza to jednak, że materiałów budowlanych nie można kupić w dobrej cenie. Aby wybrać najkorzystniejsze oferty, porównuj ceny oferowane przez kilka hurtowni budowlanych. Zwracaj także uwagę na wszelkie promocje i okazyjne oferty cenowe. Dzięki nim możesz często zaoszczędzić nawet 30% wyjściowej ceny.
Jeśli planujesz budowę domu lub zakup mieszkania i chcesz dowiedzieć się więcej na temat formalności związanych z odbiorem nieruchomości, odwiedź stronę odbiorymieszkan.info.