Zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem – jak je zrobić?
lub wynajem – jak je zrobić?
Wystawiasz mieszkanie na sprzedaż lub wynajem. Teoretycznie wszystko się zgadza – cena jest konkurencyjna, okolica atrakcyjna, mieszkanie w przyzwoitym stanie, a ogłoszenie wystawione na poczytnym portalu. Telefon jednak nie dzwoni, skrzynka mailowa nie pęka w szwach. Co może być tego przyczyną? Między innymi źle skonstruowane ogłoszenie, a w nim kiepskie zdjęcia, które, w najlepszym wypadku, nie zachęcają. Pamiętaj – większość ludzi to wzrokowcy. Jeśli zdjęcia, które oglądają potencjalni kupcy lub najemcy są kiepskiej jakości i pokazują mieszkanie w złym świetle (dosłownie), chętnych na kontakt z Tobą może brakować. Aby uniknąć takiej sytuacji, zapoznaj się z naszym poradnikiem, jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania.
Porządek w mieszkaniu
Zanim zaczniesz robić zdjęcia, przygotuj dobrze mieszkanie. Musisz w nim porządnie posprzątać i sprawić, by było jak najbardziej schludne oraz neutralne. Jak tego dokonać? Oto kilka prostych zasad:
- Schowaj prywatne przedmioty – zabawki dzieci, zdjęcia, dokumenty, ubrania, kosmetyki i inne prywatne przedmioty. Nie chodzi o to, żeby wynosić z mieszkania wszystko, co się da, ale o to, by było jak najbardziej uniwersalne. Na zdjęciach mają widnieć wnętrza, na widok których potencjalny nabywca lub najemca pomyśli: tak, tu mógłbym mieszkać. Możesz oczywiście zostawić na wierzchu książki, płyty CD czy płyty winylowe, ale powinny być one estetycznie wyeksponowane i poukładane.
- Pozbądź się nadmiaru i efektu chaosu – ukryj bibeloty, zdejmij jaskrawe tekstylia (np. zasłony, dywaniki, obrusy czy koce). Jeśli trzeba, wystaw niektóre meble, by uzyskać efekt przestronności wnętrza.
- Postaw na stonowaną kolorystykę i umiar – na korzyść zawsze działają jasne, neutralne, stonowane barwy i pojedyncze dodatki w wybranych kolorach. Mogą to być pojedyncze poduszki, miękki koc, czy gładki, ciepły dywanik.
Podsumowując, Twoje mieszkanie ma być schludne, przytulne, uniwersalne i przestronne.
Odpowiednia godzina
Unikaj robienia zdjęć w ostrym, południowym świetle. Staraj się nie robić ich po zmroku ani przed świtem. Najlepsze pory dnia to tzw. złote godziny, czyli okolice zachodu i wchodu słońca.
Głębia, perspektywa, złoty podział
Zdjęcia wnętrz muszą mieć głębię. Aby uzyskać taki efekt, nie fotografuj pojedynczych ścian. W przeciwnym razie mieszkanie będzie wydawało się znacznie mniejsze, niż jest w rzeczywistości. Ustaw aparat pod kątem, a w kadrze umieść połączenie przynajmniej 2 ścian.
Robiąc zdjęcia, zachowaj odpowiednią perspektywę. Zdjęć nie powinno robić się z pozycji stojącej. Aparat powinien znajdować się na wysokości wzroku kogoś, kto siedzi na kanapie lub krześle. To naturalna perspektywa. Unikaj kadrów, w których znajduje się dużo sufitu i podłogi.
Zachowaj tzw. złoty podział wnętrz. Jeśli robisz zdjęcia aparatem, być może na obiektywie będziesz widzieć siatkę, która dzieli kadr na 9 części. Na stykach linii tej siatki znajdują się punkty, na które odbiorca zwraca największą uwagę. Postaraj się umieścić tam najbardziej atrakcyjne elementy wnętrza, a na pewno unikaj ustawiania tam takich elementów, jak kosz na śmieci.