Zalety i wady działki pod lasem
Widok na las z własnej sypialni lub z tarasu, śpiew ptaków latem i malownicze krajobrazy w zaśnieżone dni, a do tego cisza i spokój. Z drugiej strony – konieczność załatwienia formalności związanych z budową domu czy doprowadzeniem mediów, utrudnione warunki dojazdu zimą, ryzyko braku prądu czy odosobnienie. Wszystko to może wiązać się z budową domu na działce pod lasem. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na własny dom z widokiem na las.
Czy można zbudować dom na działce leśnej?
Zacznijmy od ustalenia, gdzie można zbudować dom – pod lasem czy w lesie? Do tego będzie nam potrzebna definicja działki leśnej: jest to grunt oznaczony w ewidencji gruntów i lasów jako las (z symbolem Ls). Taka działka nie może zostać zabudowana, chyba że w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego została w całości lub częściowo wyłączona z produkcji leśnej i przeznaczona pod zabudowę.
Warto dodać też, że działka nie musi być porośnięta drzewami, by była uznana za leśną i odwrotnie – działka, na której rośnie dużo drzew, nie musi być formalnie uznana za las. Liczy się to, jak została ujęta w ewidencji gruntów i lasów.
Jeśli masz działkę leśną, możesz starać się o zmianę jej przeznaczenia – z leśnej na budowlaną. Nie jest to jednak zadanie proste, chyba że grunt jest oznaczony jako las tylko formalnie, a w praktyce cała okolica dawno już została dawno przekształcona pod zabudowę.
Jeśli natomiast chcesz kupić działkę w okolicy lasu, lepiej skup się na szukaniu działki budowlanej, by oszczędzić sobie formalności, czasu i pieniędzy na zmianę jej przeznaczenia. Działki budowlane też mogą znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie lasu.
Przejdźmy zatem do przeanalizowania zalet i wad takiego rozwiązania.
Zalety działki pod lasem
Działka tuż pod lasem lub nawet w nieco większej odległości od lasu ma wiele zalet. Bez wątpienia należą do nich:
- Czystsze powietrze niż w mieście (chyba że sąsiedzi palą w piecu niskiej jakości węglem lub spalają w nim niedozwolone materiały).
- Cisza i spokój (chyba że tuż obok działki przebiega droga szybkiego ruchu).
- Rzadka zabudowa – brak sąsiadów zaglądających przez płot z każdej strony, brak dużych osiedli w okolicy, a także magazynów, fabryk i innych obiektów produkcyjnych.
- Atrakcyjny krajobraz i bliskość natury – bezpośredni dostęp do lasu, dużo miejsca na spacery i uprawianie innych aktywności, a do tego bliskość obszarów sprzyjających poprawie samopoczucia.
Jeśli działka znajduje się dalej od lasu, a w jej sąsiedztwie powstały już zarówno infrastruktura, jak i inne domy, to możesz dodatkowo zyskać poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość łatwiejszego uzbrojenia działki w media.
Wady działki pod lasem
Działka pod lasem czy w lesie nie będzie atrakcyjna dla każdego. Dla wielu osób przeszkodami nie do przeskoczenia mogą być:
- Trudniejszy dostęp do mediów i wyższe koszty poprowadzenia prądu, wody czy gazu (chyba że w okolicy, mimo bliskości lasu, powstały już inne zabudowania). Do tego często także gorszy zasięg internetu.
- Ryzyko utrudnionego dojazdu w przypadku złych warunków pogodowych (np. zimą).
- Ryzyko przerw w dostawie prądu (np. podczas burz).
- Większa odległość od sklepów, lekarzy, szkół czy pracy.
- Odosobnienie – dla niektórych będzie to duża zaleta działki pod lasem. Dla innych brak sąsiadów może wiązać się z dyskomfortem i mniejszym poczuciem bezpieczeństwa (chyba że działka nie jest oddalona od innych zabudowań).
Działka pod lasem lub działka w lesie może z jednej strony zapewnić duży komfort życia, np. dzięki bezpośredniemu dostępowi do natury. Z drugiej strony posiadanie domu w takim miejscu wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami (np. dojazdy do pracy czy szkoły), a także z koniecznością poradzenia sobie z formalnościami, których zwykle jest więcej niż w przypadku kupna domu na terenie zabudowanym. Warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw, a potem podjąć przemyślaną decyzję.