Wymieniasz okna? Sprawdź, co wpływa na ich cenę
Wymieniasz okna i zastanawiasz się, dlaczego jedne kosztują kilka razy więcej niż inne? Czynników, które mają wpływ na koszt zakupu nowych okien, jest wiele: od materiału, z którego zostały wykonane ramy, przez liczbę pakietów szybowych i parametry w zakresie energooszczędności, po kolor ram, wyposażenie dodatkowe i sposób otwierania skrzydeł. Szukasz oszczędności? Sprawdź, co podnosi cenę stolarki okiennej.

Okna plastikowe, drewniane czy aluminiowe?
W domach i mieszkaniach montuje się najczęściej okna plastikowe (PVC), drewniane, aluminiowe lub drewniano aluminiowe. Które są najtańsze?
Zwykle najtańsze są okna, których ramy zostały wykonane z polichlorku winylu, czyli tzw. okna PCV (choć poprawny skrót to PCW lub PVC). Znajdziemy je w największej ilości domów i mieszkań. Ramy okien plastikowych mogą mieć naprawdę dobre parametry techniczne – porównywalne do okien drewnianych czy aluminiowych – dlatego, jeśli szukasz oszczędności, możesz postawić właśnie na okna PCV. Ich minusem jest to, że gdy powierzchnia ramy ulegnie uszkodzeniu, zwykle nie można usunąć usterki. Ramy z plastiku mogą nie sprawdzić się też przy największych przeszkleniach, ponieważ nie mają wystarczająco dużej sztywności.
Droższe od okien plastikowych będą okna drewniane i aluminiowe. Te pierwsze wyróżniają się niedoścignioną estetyką i bardzo dobrymi parametrami technicznymi. W dodatku większość usterek w powłoce lakierniczej ramy można usunąć. Najbardziej przystępne cenowo będą okna z drewna sosnowego i świerkowe. Droższe, ale też wytrzymalsze gatunki, to dąb, modrzew, meranti i eukaliptus.
Okna aluminiowe są bardzo wytrzymałe i odporne na trudne warunki atmosferyczne oraz na uszkodzenia mechaniczne. Pasują przede wszystkim do nowoczesnych domów i mieszkań.
Najdroższe są zwykle okna drewniano-aluminiowe. Ramy takiej stolarki są wykonane z drewna od strony wewnętrznej i z aluminium od zewnątrz.
Okna prostokątne, a może okrągłe lub trapezowe? Wielkość i kształt okien a ich cena
Z oczywistych względów duże okna będą droższe od małych (choćby dlatego, że zużywa się na nie więcej materiału). Przy produkcji większych przeszkleń stosuje się też technologie, które wzmacniają całą konstrukcję, w tym szyby, które muszą być wytrzymałe i sztywne. Jednak na cenę okien wpływa nie tylko ich wielkość, ale też kształt. Okna prostokątne i kwadratowe będą tańsze niż okna okrągłe, z łukami czy skosami.
Okna energooszczędne – koszt, który warto rozważyć
Okna energooszczędne są droższe niż tradycyjne. Im współczynnik przenikania ciepła Uw jest niższy, tym straty ciepła generowane przez okna są mniejsze, ale też cena okien – wyższa.
Maksymalna norma współczynnika przenikania ciepła dla okien energooszczędnych fasadowych wynosi 0,9 W/(m2*K), a dla okien połaciowych 1,1 W/(m2*K). Okna pasywne mają współczynnik Uw na poziomie 0,8 W/(m2*K) lub mniejszym.
Pakiety szybowe – im więcej, tym drożej, ale też cieplej
Pakiet dwuszybowy oznacza, że każde skrzydło składa się z dwóch szyb, a przestrzeń między nimi jest wypełniona specjalnym gazem, który zmniejsza straty ciepła. Im szyb jest więcej, tym więcej barier musi pokonać ciepło uciekające z wnętrza. Oznacza to, że pakiety trzy- czy czteroszybowe będą lepiej chronić przed stratami ciepła, ale mniej uchronią Twój budżet przed stopnieniem.
Okna przesuwne czy rozwierno-uchylne? Sposób otwierania okien a ich cena
Najtańsze są zwykle okna jedno- i dwuskrzydłowe. Im skrzydeł jest więcej, tym cena stolarki bardziej rośnie. Wiele jednak zależy od tego, ile skrzydeł ma się otwierać, a ile będzie nieruchomych. Na cenę okien wpływa także sposób ich otwierania. Na przykład okna rozwierne będą tańsze niż rozwierno-uchylne. Jeszcze droższe mogą okazać się okna przesuwne (dotyczy to zwykle przeszkleń od sufitu do ziemi, czyli w praktyce drzwi balkonowych).
Dodatki, które podnoszą funkcjonalność i cenę okien

Co jeszcze podnosi cenę okien? Dodatki, które z jednej strony zwiększają wygodę użytkowania okien, ich funkcjonalność czy bezpieczeństwo, ale nie zawsze są niezbędne. Na przykład:
- stopniowanie uchyłu okna dzięki sterowaniu klamką,
- hamulec okienny,
- klamki na kluczyk z blokadą zamknięcia i otwarcia okna,
- antywyważeniowe okucia,
- nawiewniki poprawiające cyrkulację,
- zatrzask balkonowy.
Droższe mogą być także okna, które mają wysoki współczynnik izolacyjności termicznej Rw. Taka stolarka bardzo dobrze tłumi hałas z zewnątrz. Nie jest to jednak najważniejszy parametr, jeśli mieszkasz w cichej okolicy lub gdy Twoje okna wychodzą np. na podwórko, a nie na ulicę.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom łatwiej będzie Ci wybrać okna na miarę Twoich potrzeb i budżetu.