Szkieletowe domy z drewna – co warto o nich wiedzieć?
Budowa domu szkieletowego trwa znaczniej krócej niż domu murowanego, w dodatku znaczną część prac można wykonywać jesienią i zimą. Jak to możliwe? Jak powstają takie budynki? Czy są szczelne i trwałe? Poznaj odpowiedzi na te inne pytania dotyczące szkieletowych domów z drewna.
Jak powstają drewniane domy szkieletowe i ile trwa budowa?
Drewniane domy szkieletowe powstają w tzw. technologii suchej. Prace mokre są ograniczone zwykle do wylania fundamentów (które mogą być mniejsze i lżejsze niż w przypadku domów murowanych, bo i sama konstrukcja budynku jest lżejsza). Nie ma więc konieczności robienia przerw w budowie i czekania aż beton i inne spoiwa odpowiednio się zawiążą. Jak zatem powstają domy szkieletowe?
Drewniany dom w technologii szkieletowej składa się na placu budowy z gotowych, przygotowanych wcześniej w halach produkcyjnych komponentów. Dzięki temu budowa szkieletowego domu z drewna może trwać znacznie krócej niż domu stawianego w tradycyjnej, murowanej technologii. Taki budynek może powstać nawet w 3 miesiące, licząc od momentu rozpoczęcia prac. Warto jednak wiedzieć, że potrzebny jest też czas na wyprodukowanie komponentów. Proces produkcji – w zależności od wielkości domu i stopnia skomplikowania projektu – trwa średnio 3-6 miesięcy.
Warto wiedzieć! Budowa domu szkieletowego może trwać jesienią i zimą, jeśli pogody nie są niesprzyjające. Tylko wylanie fundamentów powinno odbywać się w cieplejszych miesiącach.
Czy domy szkieletowe są trwałe?
Pod względem trwałości drewniane domy szkieletowe nie muszą ustępować miejsca domom murowanym. Nowoczesne technologie i wysokiej klasy materiały sprawiają, że dom z drewna będzie tak trwały jak murowany. Jako dowód niech posłużą np. ponad 100-letnie, drewniane domy w Skandynawii czy USA.
Czy domy szkieletowe są szczelne?
Domy szkieletowe są też szczelne. Ściany, stropy czy okna są izolowane przy użyciu paro- i wiatroizolacyjnych materiałów piankowych, polimerowych czy silikonowych. Dom postawiony przez sprawdzonego wykonawcę będzie więc dobrze izolować wnętrza od wiatru, zmniejszać straty ciepła i, co za tym idzie, przyczyniać się do obniżenia rachunków za ogrzewanie.
Czy domy szkieletowe są energooszczędne?
Jak najbardziej. Domy szkieletowe mogą spełniać wymogi dla domów energooszczędnych, a nawet pasywnych, m.in. w zakresie termoizolacyjności ścian zewnętrznych i wewnętrznych. To, w jakim zakresie dom będzie chronił przed stratami ciepła, jest uzależnione m.in. od sposobu przygotowania drewna konstrukcyjnego, zastosowania podwójnej izolacji szkieletu, systemów wentylacji, systemów ogrzewania wykorzystujących energię odnawialną czy klasy stolarki okiennej i drzwiowej.
Czy szkieletowe domy z drewna są ekologiczne?
Drewno to jeden z najbardziej przyjaznych dla środowiska surowców, a wykorzystanie go do budowy domu pozwala znacznie zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza (w porównaniu do technologii murowanej, w której wykorzystuje się mało ekologiczny beton).
Drewno nie wpływa negatywnie na emisje gazów cieplarnianych. Jest też surowcem odnawialnym. W dodatku ilość dwutlenku węgla wyemitowanego do atmosfery w trakcie obróbki oraz transportu drewna jest mniejsza niż ilość CO2, którą drzewo pochłonęło, zanim zostało ścięte.
Czy zatem warto postawić na drewniany dom szkieletowy? Będzie to dla Ciebie dobre rozwiązanie m.in. wtedy, gdy chcesz, by Twój nowy dom powstał w krótkim czasie.