Renowacja tarasu po sezonie letnim – jak i czym czyścić powierzchnie?
Wiosna, lato i wczesna jesień to czas, kiedy nasze tarasy są intensywnie użytkowane. Ciepłe promienie słońca sprzyjają zabawie, posiłkom oraz relaksowi na świeżym powietrzu. Kiedy jednak zbliża się ochłodzenie, jesienna słota i pierwsze opady śniegu, zamykamy się w ciepłym wnętrzu i… zapominamy o balkonie, na którym do niedawna spędzaliśmy miłe chwile. To błąd – taras wymaga odpowiedniego przygotowania do zimy! Dzięki temu będzie mógł powitać kolejny sezon w doskonałym stanie i zachwycać pięknym wyglądem.
Kiedy zabrać się za renowację tarasu?
Taras należy zabezpieczyć po zakończeniu sezonu, kiedy przestajesz z niego korzystać. Bardzo ważne jest, aby prace rozpocząć przed nastaniem zimy. Jeżeli nie zdążysz przed pierwszymi przymrozkami, podłoga na Twoim balkonie może poważnie ucierpieć – pod wpływem mrozu i wilgoci zabrudzenia mogą wniknąć we wnętrze materiałów i stać się niemożliwe do usunięcia na późniejszych etapach.
Chcesz całkowicie odmienić swój taras na nowy sezon? Sprawdź, jak szybko i łatwo położyć nową podłogę na balkonie lub tarasie!
Krok 1: miotła w dłoń!
Pracę rozpocznij od dokładnego wysprzątania tarasu. Podnieś meble, przesuń donice z kwiatami i pozbądź się wszelkich zabrudzeń, jakie znajdują się na posadzce: wymieć zalegający kurz, piach, błoto, liście, fragmenty roślin i inne zanieczyszczenia. Zwróć szczególną uwagę na szczeliny, rogi i zakamarki, w których mógł nagromadzić się brud.
Do zamiecenia niewielkiego balkonu możesz wykorzystać zwykłą miotłę lub odkurzacz. Jeżeli Twój taras ma znaczną powierzchnię, możesz zdecydować się na to, by sięgnąć po zamiatarkę – urządzenie pozwoli Ci szybko uporać się z zalegającymi zabrudzeniami.
Usunięcie nieczystości, jakie zebrały się na posadzce, jest absolutnie konieczne! Jeżeli pominiesz ten krok (lub wykonasz go niestarannie), podłoga może zostać zarysowana ostrymi drobinkami piasku, patyków czy innymi elementami.
Krok 2: umyj posadzkę na tarasie
Kiedy taras zostanie dokładnie zamieciony, możesz zabierać się za jego mycie! Podczas czyszczenia na mokro usuniesz takie zabrudzenia, jak np.: resztki żywności, plamy z napojów i innych płynów, wykwity biologiczne.
Najlepszym narzędziem do czyszczenia wszelkich nawierzchni tarasowych jest myjka ciśnieniowa. Woda, wydostająca się z urządzenia pod wysokim ciśnieniem, pozwala szybko i łatwo wyczyścić drewno, gres, a nawet kostkę brukową. Jeżeli Twój taras nie jest mocno zabrudzony, możesz skorzystać z opcji czyszczenia przy użyciu samej wody. Jeżeli jednak zmagasz się z uporczywymi plamami lub wykwitami, sięgnij po detergent dedykowany odpowiedniemu typowi powierzchni.
Krok 3: zabezpiecz podłogę
Twój taras lśni czystością? W takim razie czas na jego zabezpieczenie! Pamiętaj, że posadzka na balkonie będzie musiała przetrwać naprawdę wiele – jesienne deszcze, ujemne temperatury, silny wiatr a także zaleganie grubej warstwy śniegu.
Niestety, nie istnieje jeden przepis na impregnację podłogi tarasowej. Rodzaj preparatu oraz sposób jego stosowania należy dopasować do konkretnej powierzchni: drewnianą podłogę zaimpregnujesz przy użyciu oleju lub lakieru, a kostkę lub gres przy użyciu specjalistyczny preparatów, rekomendowanych przez producenta posadzki.