Porządek, który robi się sam? Sprawdź, jak łatwo utrzymać porządek w domu
Czy porządek, tak jak bałagan, może robić się sam? Prawie. Możemy mu w tym pomóc. Najważniejsze są: dobry plan i systematyczność. Tylko tyle i aż tyle. Jak to osiągnąć? Podpowiemy Ci, co zrobić, żeby utrzymać w domu ład i rzadziej robić generalne porządki.
Zapobiegaj bałaganowi – drobne czynności każdego dnia
Oczywiście znajdą się tacy, którzy zaprzeczą temu twierdzeniu, ale naszym zdaniem lepiej na co dzień dbać o porządek, niż poświęcać kilka godzin na generalne sprzątanie całego domu co kilka tygodni. Jakie drobne czynności mogą pomóc Ci utrzymać porządek na dłużej? Oto kilka przykładów:
- Ścielenie łóżka co rano – niewiele, a może zdecydowanie poprawić wygląd sypialni i sprawić, że będzie wyglądała na bardziej uporządkowaną.
- Przecieranie umywalki i zlewu – wystarczy np. co wieczór przetrzeć umywalkę leżącą obok szmatką, a zlew w kuchni spłukać i lekko wyczyścić po jego opróżnieniu z naczyń.
- Przecieranie blatów po jedzeniu czy gotowaniu – zwłaszcza gdy coś na niego skapnęło lub się wysypało.
- Ściąganie wody z szyby kabiny prysznicowej po ostatniej kąpieli danego dnia – zwłaszcza przy twardej wodzie.
- Przetarcie podłogi w kuchni po większym gotowaniu – płyn rozlany nawet w niewielkiej ilości na podłodze w kuchni może się roznieść po całym domu.
- Wycieranie podłogi w przedpokoju, gdy na zewnątrz jest mokro – nie dość, że plamy z błota czy śniegu pomieszanego z solą wyglądają nieestetycznie, to jeszcze mogą uszkodzić podłogę, zwłaszcza drewnianą.
Najlepiej, jeśli wszyscy domownicy ustalą własne zasady i będą się ich trzymać. Poświęcanie codziennie kilkunastu minut na rutynowe porządki jest mniej odczuwalne niż gruntowne, kilkugodzinne sprzątanie co 2-3 tygodnie.
Raz, dwa i po sprawie – nie odkładaj obowiązków na później
To, co teraz jest małe, jutro urośnie do większych rozmiarów i zabierze Ci więcej czasu. Przykłady?
- Pranie zdjęte z suszarki – lepiej od razu włożyć je do szafy lub wyprasować, niż odłożyć to na później. Piętrzące się sterty ubrań zdecydowanie nie sprzyjają porządkowi, a im więcej ich przybywa, tym trudniej zabrać się za ich ułożenie.
- Brudne naczynia – lepiej od razu włożyć je do zmywarki albo umyć, niż układać w zlewie i patrzeć, jak rosną w siłę.
- Czyste naczynia – lepiej od razu wypakować je ze zmywarki i ułożyć w szafkach czy szufladach, niż wyciągać na raty po jednej sztuce (przy okazji zwolnisz miejsce na kolejne brudne szklanki i talerze).
Wyznacz miejsce dla każdej rzeczy w domu
Przedmioty przekładane z miejsca na miejsce i takie, które raz stoją w łazience, raz w kuchni, a raz w przedpokoju, nie pomagają w utrzymaniu porządku. Żeby uporać się z wszędobylskimi akcesoriami, kosmetykami czy narzędziami, potrzebne są dwie rzeczy:
- Znalezienie miejsca dla każdego przedmiotu.
- Odkładanie każdego przedmiotu na swoje miejsce.
Gdy wejdzie Ci to w nawyk, zauważysz, że bałagan wraca dużo później, nie marnujesz czasu na szukanie potrzebnych rzeczy, a blaty, półki, stół czy stolik kawowy wyglądają lepiej niezagracone.
Wskazówka! Jeśli możesz, postaraj się wygospodarować jak najwięcej miejsca na przechowywanie. Dzięki temu ewentualny bałagan schowasz za drzwiami szaf i szafek albo w szufladach. Polecamy też przeznaczenie jednej szuflady czy szafki na przedmioty, których nie dało się przyporządkować do żadnego innego miejsca.
Zaplanuj większe porządki
Spontaniczne sprzątanie nie zawsze jest skuteczne. Ustal więc grafik, w którym uwzględnisz np. odkurzanie i mycie podłóg, wycieranie kurzy, porządki w pokoju dziecka, czyszczenie armatury czy porządki w szafie. Dzięki temu będziesz mieć w ryzach wszystkie obowiązki domowe. Regularność i dobry plan pozwolą Ci trzymać bałagan na dystans.