Jesień na świeżym powietrzu. Jak ogrzać taras?
Jesień i zima muszą wiązać się z zamknięciem tarasów na 4 spusty? Niekoniecznie! Również w chłodniejszych miesiącach możesz rozkoszować się chwilami na świeżym powietrzu – z kubkiem gorącej kawy lub herbaty, książką albo w towarzystwie bliskich. Wystarczy zadbać o odpowiednie ogrzewanie tarasu. Sprawdźmy, na jakie rozwiązania postawić.
Jak ogrzać taras jesienią i zimą? Różne sposoby
Sposobów na ogrzanie tarasu jesienią i zimą jest kilka. To, który z nich warto wybrać, zależy m.in. od lokalizacji sprzętu, wielkości tarasu i efektu, jaki chcesz uzyskać.
Parasole grzewcze i promienniki ciepła
Parasole to jedne z najpopularniejszych urządzeń grzewczych na tarasy i do ogrodów. Są powszechnie wykorzystywane także w gastronomii i ustawiane np. w ogródkach restauracji.
Dostępne są parasole grzewcze gazowe, które działają na gaz, a także parasole grzewcze elektryczne zasilane bateriami lub kablami.
Dużą zaletą parasoli jest szybkość ich działania (niemal natychmiast można się przy nich ogrzać), a także dostępność różnych wielkości, kształtów i kolorów. Dzięki temu nie tylko będą dawać ciepło w zimne miesiące, ale też bez większych problemów dopasujesz model do aranżacji ogrodu czy tarasu.
Promienniki ciepła podobnie jak parasole grzewcze cieszą się sporym zainteresowaniem. Podnoszą temperaturę, emitując promieniowanie podczerwone.
Dostępne są promienniki gazowe, wodne czy elektryczne. Na uwagę zasługują m.in. urządzenia wyposażone w grzałki elektryczne, które szybko nagrzewają powietrze, są ekonomiczne, bezpieczne (np. w porównaniu do ogrzewania gazowego) i wydajne.
Zarówno parasole grzewcze, jak i promienniki ciepła są łatwe w obsłudze i zwykle wyposażone w zabezpieczenia przed deszczem. Odczuwalnie mogą podnosić temperaturę nawet dwukrotnie w porównaniu do tej, która panuje poza obszarem działania urządzeń. Poza tym promienie ciepła można skierować w dowolną stronę i dzięki temu nie marnować prądu lub gazu.
Biokominki i paleniska na tarasie
Jeśli chcesz cieszyć się nie tylko ciepłem, ale tez przytulnym widokiem żywego ognia, biokominek lub palenisko na tarasie (bądź w ogrodzie) może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.
Biokominki to rozwiązanie nowoczesne i estetyczne. Są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Wykonuje się je z różnych materiałów – ceramiki, stali nierdzewnej czy nawet szkła. Niektóre designerskie modele przyciągają uwagę i mogą stać się ozdobą tarasu czy ogrodu.
Biokominki mają prostą budowę – zwykle składają się z pojemnika na biopaliwo oraz obudowy osłaniającej ogień.
Jaka jest ich wada? W porównaniu np. z parasolami czy promiennikami ciepła słabiej ogrzewają powietrze i zwykle nie wystarczają jako pełne ogrzewanie, które pozwoli dłuższy czas przebywać na powietrzu jesienią czy zimą.
Paleniska sprawdzają się przede wszystkim na otwartych przestrzeniach, w ogrodach i na większych tarasach. Wyglądają estetycznie, wprowadzają przyjemny klimat, pozwalają cieszyć się przytulnym światłem i ogrzać się w chłodne dni. Możesz wybierać spośród licznych modeli, wykonanych np. ze stali nierdzewnej, miedzi czy żeliwa. Paleniska ogrodowe występują zwykle w postaci koszy o różnych kształtach – podłużnych, eliptycznych czy okrągłych.
Postaw na ogrzewanie tarasowe i nie rezygnuj ze spędzania czasu na świeżym powietrzu jesienią i zimą.