Jak chronić dom i ogród przed burzą?
Burze połączone z silnymi wiatrami i ulewnymi deszczami coraz częściej nawiedzają Polskę w sezonie letnim. Często wywołują duże zniszczenia i straty materialne, a także – przy braku ostrożności – mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia. Sprawdź, co robić, żeby chronić zarówno siebie, jak i swój dom oraz ogród przed skutkami nawałnic i burz.
Co przyciąga pioruny i jak niebezpieczne mogą być wyładowania?
Pioruny są przyciągane zwykle przez najwyższe punkty w okolicy, odizolowane, często o podłużnych czy spiczastych kształtach. W zależności od ukształtowania terenu mogą to być: samotne drzewa, słupy, latarnie uliczne, anteny, a także krzyże na wieżach kościelnych. Takim najwyższym punktem może być też człowiek stojący samotnie na polu. Pioruny „wybierają” te obiekty, które zapewniają im najprostszą drogę do ziemi (a więc takie, które mają najmniejszą rezystancję).
Jaką moc mają wyładowania? Pojedynczy piorun może nieść ładunek elektryczny o sile 100 mln V i nawet 150 kA i osiągnąć temperaturę aż 30 000 st. C! Gdy uderza w budynek lub drzewo, może doprowadzić do wybuchu pożaru lub spalenie instalacji elektrycznych i telekomunikacyjnych (co prowadzi do uszkodzenia sprzętów podłączonych do prądu). W dodatku na skutek gwałtownego wzrostu temperatury oraz natychmiastowego odparowywania wody uderzenie pioruna doprowadza czasem do rozerwania murów.
Czy dom jest bezpiecznym schronieniem podczas burzy? Jeśli budynek został wyposażony w piorunochron, możesz czuć się w nim bezpiecznie, choć zdecydowanie należy zachować ostrożność. Zaraz pokrótce o tym opowiemy.
Instalacja odgromowa i inne zabezpieczenia na wypadek burzy i pożaru
Podstawowym sposobem ochrony przed uderzeniem pioruna i wywołanym przez niego pożarem jest montaż zewnętrznej instalacji odgromowej i ograniczników napięcia w instalacji elektrycznej. Warto wyposażyć się także w gaśnicę proszkową przeznaczoną do gaszenia urządzeń elektrycznych o napięciu 1000 V.
Burze i porywiste wiatry mogą uszkodzić także lokalną sieć elektryczną i tym samym odciąć od prądu Twój dom i całą okolicę. Możesz więc rozważyć zakup agregatu prądotwórczego, który stanie się awaryjnym źródłem zasilania.
Warto wiedzieć! Jak działa piorunochron?
Piorunochron to metalowy pręt umieszczany w najwyższym punkcie budynku, połączony z podłożem przewodami odprowadzającymi. W podłożu montowane są przewody uziemiające oraz uziomy pionowe (punktowe) i otokowe. Metalowa konstrukcja umieszczona na dachu ściąga na siebie pioruny, które mogłyby uderzyć w jego pokrycie. Za sprawą przewodów energia elektryczna jest odprowadzana do gruntu i uziemiana.
ABC bezpieczeństwa w czasie burzy. Jak chronić dom, ogród i siebie?
W DOMU
- Zamknij okna i drzwi – choć zjawisko pioruna kulistego, który wpada do domu, jest bardzo rzadkie, to jednak nie należy go bagatelizować. Podczas burzy nie wychylaj się też przez okna.
- Jeśli Twój dom nie ma ochrony przeciwprzepięciowej, odłącz od prądu urządzenia elektryczne. Zrób to też wtedy, jeśli nie masz pewności, czy zabezpieczenia linii energetycznych są na wystarczającym poziomie.
W OGRODZIE
- Nie chowaj się pod drzewami, ani nie stój na środku ogrodu.
- Zabezpiecz przedmioty i meble na tarasie oraz w ogrodzie – wszystko, co mógłby porwać wiatr. Jeśli jednak nie udało Ci się zrobić tego tuż przed burzą, nie wychodź z domu w czasie jej trwania.
- Lekkie meble ogrodowe schowaj do pomieszczenia gospodarczego, a jeśli nie masz takiej możliwości, przykryj je mocnym, dopasowanym pokrowcem. Możesz też zabezpieczyć je przed wiatrem, wbijając w ziemię kotwy.
- Narzędzia ogrodowe i rolnicze zabezpiecz w narzędziowniach. Większe maszyny wstaw do budynku gospodarczego lub pod wiatę.
Warto wiedzieć! Jeśli słyszysz grzmoty, ale masz wrażenie, że burza jest jeszcze daleko, bo np. nie pada deszcz, poszukaj już bezpiecznego schronienia. Pioruny mogą bowiem wyprzedzać burzę nawet o kilkanaście kilometrów.
W trakcie burzy należy kierować się rozsądkiem i pamiętać, że natura ma olbrzymią moc.