Drewno egzotyczne na tarasie – ABC konserwacji
Drewniane tarasy są narażone na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych – zmiennych temperatur, mrozu, wilgoci, śniegu, deszczu, wiatru czy promieni słonecznych. Zwłaszcza wtedy, gdy jest niezadaszony. Podłogę najlepiej wykonać więc z możliwie jak najlepszych materiałów. Jednym z najbardziej wytrzymałych surowców jest drewno egzotyczne. Jednak mimo wielu zalet, tak samo, jak inne gatunki, nie jest nieśmiertelne. Należy o nie dbać przez cały rok. Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdźmy.
Co zrobić, żeby drewno na tarasie nie zmieniało barwy?
Drewno egzotyczne może zmieniać barwę lub szarzeć pod wpływem wiatru, opadów atmosferycznych czy promieni UV. Aby zachować naturalną barwę drewna, należy systematycznie olejować taras.
Pierwsze olejowanie zaleca się wykonać tuż po montażu drewna, a kolejne – raz lub dwa razy w roku. Najlepiej wtedy, gdy widać, że stary olej z desek już się wytarł, a drewno poszarzało.
Impregnaty olejowe przeznaczone do drewna zewnętrznego pielęgnują powierzchnię oraz zamykają częściowo pory drewna. Dzięki temu drewno wolniej wymienia wilgoć i wzmacnia właściwości hydrofobowe. Olejowanie chroni drewniane powierzchnie nie tylko przed zmianą koloru, ale też przed uszkodzeniami mechanicznymi. Spada ryzyko pojawiania się pęknięć, które powstają na skutek pęcznienia drewna w czasie deszczowej pogody lub kurczenia się w wyniku wysokich temperatur.
Jak pielęgnować taras z drewna egzotycznego w zależności od pory roku?
Pielęgnacja i konserwacja drewna egzotycznego (i każdego innego) powinna być uzależniona od pory roku. Inne czynności wykonuje się zimą, inne przed nadejściem lata, a jeszcze inne w sezonie letnim.
Jesień i zima
Wczesną jesienią, jeszcze przed nadejściem słoty i niskich temperatur, należy wysprzątać taras i umyć podłogę, a także naprawić ewentualne usterki, które powstały podczas intensywnego sezonu letniego. Więcej o pielęgnacji tarasu po lecie dowiesz się z tego wpisu: Renowacja tarasu po sezonie letnim – jak i czym czyścić powierzchnie?.
Jesienią należy usuwać z powierzchni tarasu zalegające liście, a zimą w miarę możliwości zamiatać śnieg i dbać o to, by na tarasie nie powstała oblodzona, śliska warstwa. Lód lub zamarznięty śnieg z jednej strony będą szkodzić powierzchni, z drugiej – stwarzać ryzyko poślizgnięcia się.
Jeśli na powierzchni tarasu powstanie lód lub utworzy się twarda, zbita warstwa śniegu, pod żadnym pozorem nie można usuwać jej przy pomocy środków chemicznych czy soli. Mogłyby one spowodować głębokie uszkodzenia w strukturze drewna. Śliską powierzchnię tarasu możesz ewentualnie posypać piaskiem.
Przed sezonem letnim
Po zimie należy sprawdzić wszystkie połączenia elementów tarasu i dokręcić lub wymienić wkręty. Konieczne będą także gruntowne porządki, czyszczenie i mycie powierzchni. Jeśli na powierzchni drewna pojawiły się glony czy pleśń, zastosuj specjalistyczny środek do drewnianych tarasów. Na rynku są też dostępne tzw. odszarzacze, które pomagają pozbyć się szarego odcienia desek.
Deski z drewna egzotycznego są twarde i mają zwartą strukturę, dlatego można je czyścić myjką ciśnieniową i ciepłą wodą.
Gdy powierzchnia będzie czysta i sucha, należy przejść do olejowania desek.
Wiosną, latem i wczesną jesienią
W sezonie letnim należy regularnie czyścić taras z zanieczyszczeń, usuwać piasek, błoto czy liście. Wszystko to może bowiem prowadzić do mikrouszkodzeń lub większych usterek. Zabrudzenia przyspieszają też proces szarzenia drewna.
Masz ogród lub chcesz dowiedzieć się więcej o pielęgnacji i renowacji drewna? Sprawdź, jak zabezpieczyć drewno w ogrodzie na zimę oraz jak odnowić drewniane deski na tarasie.