Drewniane ekologiczne zabawki – baw się z dziećmi i ucz je dbania o środowisko
Przyszłość planety leży w rękach naszych dzieci. Jeśli za młodu „nasączymy tę skorupkę” dobrymi nawykami, z pociechy wyrośnie mądry, dbający o środowisko człowiek. Warto zacząć od prostych rzeczy, takich jak minimalizowanie plastiku w najbliższym otoczeniu dziecka. W tym celu dobrze jest postawić na drewniane zabawki zamiast tych z tworzyw sztucznych. Sprawdź, jakie ekologiczne zabawki możesz mieć w swoim domu.
Drewniane klocki
Przez wiele, wiele lat klocki z drewna były wypierane klockami z plastiku. Trudno się dziwić – plastikowe klocki są lekkie, kolorowe i można łączyć je ze sobą, tworząc przeróżne kształty. Warto jednak znów skierować wzrok na drewno. Daje ono bowiem mnóstwo możliwości. Dziecko z drewnianych klocków może budować zamki (nawet całe królestwa), miasta, zagrody dla zwierząt i wiele, wiele innych budowli. Klocki z drewna dostępne są w wielu różnych kolorach i kształtach20
Drewniane chodziki – pchacze
Chodziki z drewna przeznaczone są dla dzieci, które stawiają pierwsze kroki i dla tych, które opanowały już umiejętność chodzenia. To jednak coś więcej niż podpora podczas chodzenia.
Chodzik z drewna zamontowany jest na kółkach, które umożliwiają jego płynne przesuwanie. Ponadto w takim „sprzęcie” znajduje się też mała skrzynka na zabawki, liczydło, kolorowe, drewniane klocki o różnych kształtach, zegar z obracającymi się wskazówkami, pętla motoryczna z koralikami i samochodzikami, a nawet labirynt ze zwierzętami.
Drewniane pchacze służą więc nie tylko do nauki chodzenia, ale też pomagają rozwijać dziecku zdolności motoryczne, manualne, logiczne, uczą rozpoznawać kształty, cyfry czy kolory.
Drewniane pieczątki
Drewniane stempel można wykorzystywać do zabawy na wiele różnych sposobów. Oto kilka z nich:
- Drewniane pieczątki w dużych rozmiarach mogą służyć jako kolorowanki – wystarczy odbić wzór na papierze i kolorowanka gotowa! Tego typu stemple sprawdzają się doskonale m.in. w rodzinach z kilkorgiem dzieci, w przedszkolach czy świetlicach.
- Pieczątki mogą służyć do zabawy w lekarza, policjanta, strażaka, pracownika poczty czy biznesmena. Możesz uczyć malucha specyfiki każdego zawodu, wykorzystując do tego pieczątki.
- Pieczątka z imieniem może być stawiana np. na kolorowankach czy książkach należących do dziecka. W ten sposób maluch może uczyć się szacunku do własnego mini-księgozbioru. Pieczątka, która pełni właśnie taką funkcję, nazywa się ekslibris.
- Dzieci mogą stemplować zeszyty czy kartki ulubionymi postaciami z bajek, czy ulubionymi wzorami. Możesz zamówić tego typu pieczątki online i wgrać własny wzór lub skorzystać ze wzorów dostępnych u producenta.
Ponadto drewniane stemple możesz wykorzystać np. jako tzw. pieczątki motywacyjne. Uśmiechnięte buźki, słoneczka czy inne lubiane przez dziecko wzory stawiaj wtedy, gdy docenisz trud dziecka w wykonanie zadania. Stemple dziecko może zbierać np. na kartce przyczepionej do tablicy lub w przeznaczonym do tego zeszycie.