Biuro coworkingowe – wady i zalety
Biura coworkingowe zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność. Wiąże się to częściowo z popularyzacją tak zwanego freelancu, czyli zdalnej pracy na własną rękę. Biura coworkingowe są odpowiedzią na potrzeby takich specjalistów jak graficy, tłumacze, copywriterzy czy programiści. Czym są takie miejsca? Jakie mają zalety i wady? Sprawdźmy!
Biuro coworkingowe – co to?
Coworking to anglojęzyczny wyraz, który w wolnym tłumaczeniu oznacza współpracę. Pomysł biur coworkingowych przywędrował na Stary Kontynent ze Stanów Zjednoczonych i zyskał popularność także w Polsce.
Biura coworkingowe to powierzchnie biurowe, w których chętne osoby mogą wynajmować pojedyncze biurka w otwartej przestrzeni (tzw. open space). Oferta biur coworkingowych jest urozmaicona i daje możliwość np. wynajmowania biurka na godziny lub kupowania „abonamentów” na określony czas. Oznacza to, że można zarezerwować biurko na 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu lub tylko na 1 dzień – w zależności od potrzeb.
Przestrzenie coworkingowe często wyposażone są także w salki konferencyjne czy odosobnione biura, które można wynająć np. na spotkanie z klientem lub współpracownikami. Często na miejscu dostępne są kuchnie i jadalnie.
Biura coworkingowe przypominają przestrzenie biurowe charakterystyczne np. dla korporacji, z tym że przebywający w nich ludzie nie pracują dla 1 pracodawcy – każdy zazwyczaj jest swoim własnym szefem.
Zalety biura coworkingowego
Osoby, które pracują na własny rachunek i nie wynajmują prywatnego biura, mogą uskarżać się np. na brak towarzystwa czy konieczność łączenia spraw zawodowych z prywatnymi. Pracując w domu, czasem trudno wyznaczyć godziny poświęcone wyłącznie na pracę, nie zajmując się w tym samym czasie sprawami domowymi. Ponadto dom czy mieszkanie staje się także miejscem pracy, co może stwarzać problemy z odcięciem się od spraw zawodowych po skończonej pracy. Wszystkie te kłopoty mogą rozwiązywać biura coworkingowe. Oto najważniejsze zalety biur coworkingowych:
- Możesz rozgraniczyć życie prywatne i zawodowe – rano wychodzisz z domu do racy, a po kilku godzinach kończysz zawodowe obowiązki, aby wrócić do domu i zająć się sprawami prywatnymi.
- Przebywając wśród ludzi często zdecydowanie łatwiej się zmobilizować – w biurze nie czeka na Ciebie tyle pokus, co w domu.
- Masz możliwość przebywać wśród innych ludzi i rozmawiać z nimi. Dzięki temu nie tylko łatwiej się zmobilizować, ale także możesz się zainspirować czy nawiązać ciekawą współpracę. W końcu w jednym miejscu gromadzą się ludzie, którzy często pracują w podobnej branży.
- Wynajmowanie biurka w przestrzeni coworkingowej jest zdecydowanie tańsze niż wynajmowanie całego biura, a do tego pozwala zachować elastyczność i niezależność. Poza tym zazwyczaj możesz korzystać z różnego rodzaju monitoringu, takich jak kamery IP.
Wady coworkingu
Wynajmowanie biurka jest zdecydowanie tańsze niż wynajmowanie całego biura, ale jednak droższe niż praca z domu.
Inną niedogodnością może okazać się niewielka powierzchnia użytkowa biurka i brak prywatnych szafek (choć niektóre biura mogą oferować także wynajem szafek czy szuflad. Ponadto możesz liczyć się z tym, że najważniejsze rzeczy, takie jak komputer, ważne dokumenty, pieczątka firmowa czy przybory piśmiennicze, trzeba codziennie ze sobą nosić.
Inną wadą biur coworkingowych jest otwarta przestrzeń – praca w biurze typu open space nie każdemu musi przecież odpowiadać. Rozmowy czy obecność wielu osób mogą rozpraszać.
Biura coworkingowe mają wiele zalet, ale nie są wolne od wad. Jeśli zastanawiasz się, czy to miejsce dla Ciebie, po prostu spróbuj. W każdej chwili możesz przecież zrezygnować i następnym razem zostać w domu. ?