Biophilic design – jak przybliżać naturę do wnętrz i dlaczego warto?
Wnętrza maksymalnie zintegrowane z elementami natury, nawet w dużych miastach – czy to możliwe? Jak najbardziej tak. Koncepcja biophilic design, która z sezonu na sezon rośnie w siłę, zakłada jak największe zbliżenie się człowiek do natury – zarówno w przestrzeniach prywatnych, jak i biurowych oraz publicznych. W czasach dominacji technologii i rosnącej urbanizacji projektowanie biofiliczne staje się kluczem do poprawy samopoczucia i zdrowia mieszkańców czy pracowników. Sprawdźmy, na czym polega jeden z najsilniejszych trendów w architekturze i projektowaniu wnętrz w 2024 roku.
Co daje biophilic design? Jakie są jego zalety?
Kontakt z naturą ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Zwiększa poczucie dobrostanu, poprawia nastrój, pomaga redukować stres i ma pozytywny wpływ na sen. W dodatku zwiększa kreatywność i poprawia koncentrację. Bliskość przyrody ma duży wpływ na poprawę ogólnej jakości życia. Wprowadzenie elementów biofilicznych do wnętrz może być zatem bardzo korzystne zarówno dla naszego samopoczucia, komfortu czy zdrowia, jak i dla estetyki otoczenia. Nic dziwnego, że ta koncepcja znajduje odzwierciedlenie w projektowaniu wnętrz zarówno prywatnych, jak i biurowych.
Jak wprowadzać naturę do wnętrz?
Sposobów na to, by przybliżać wnętrza do natury, jest wiele. Począwszy od wykorzystywania dużej ilości roślin, przez stosowanie naturalnych materiałów, po wprowadzanie do pomieszczeń dużych ilości światła. Przyjrzyjmy się sposobom, które możesz wykorzystać w swoim domu czy biurze.
Rośliny, rośliny i jeszcze raz rośliny
Najprostszym sposobem na wprowadzenie natury do domu czy do biura, jest ustawienie we wnętrzach wielu roślin. Nie tylko oczyszczają one powietrze, ale też dodają życia i koloru do każdej przestrzeni. Możesz postawić na rośliny doniczkowe w różnych rozmiarach, a także rozważyć montaż paneli z mchu, które dodatkowo wyciszą wnętrza.
Warto wiedzieć! Do aranżacji zielonych ścian we wnętrzach wykorzystuje się m.in. mech chrobotek, a także mech płaski i poduszkowy. Zamiast mchu można postawić także na rośliny stabilizowane, np. na kwiaty cięte i doniczkowe, suszone trawy oraz paprocie, amarantusy, eukaliptusy czy papirusy.
Naturalne światło
Jasne pomieszczenia, pełne promieni słonecznych to kolejny kluczowy element koncepcji biophilic design. Duże okna, świetliki czy lustra mogą pomóc rozprowadzić światło słoneczne po wnętrzach.
Naturalne materiały
Biophilic design to także materiały, takie jak drewno, kamień, len czy bawełna. Nie tylko wyglądają one estetycznie, ale też mogą przyczynić się do lepszego samopoczucia mieszkańców czy pracowników. Użycie tych materiałów w meblach, na podłogach, w dekoracjach czy drzwiach i oknach dodaje wnętrzom ciepła i naturalności.
Elementy wodne
Fontanny, akwaria czy ściany wodne mogą przybliżać wnętrza do natury i znacznie poprawiać ich estetykę, ale nie tylko to. Szum wody ma kojący, odprężający wpływ na układ nerwowy. Warunek jest jednak taki: wodne elementy muszą być zaaranżowane w sposób gustowny, w połączeniu z naturalnymi materiałami, takimi jak kamień, a nie np. z plastikiem.
Kolory i wzory inspirowane naturą
Z naturą kojarzą się odcienie takie jak zieleń, brąz, beż, błękit, a także wzory nawiązujące do roślinności, niema i wody. I właśnie takie warto wprowadzać do wnętrz urządzanych wg koncepcji biophilic design.
Podsumowując, projektowanie biofiliczne to z jednej strony trend w designie, a z drugiej (a może przede wszystkim!) sposób na poprawę jakości życia. Wprowadzając elementy natury do mieszkań, domów czy miejsc pracy możemy każdego dnia czerpać z jej pozytywnych aspektów, a także cieszyć się zdrowszym i bardziej harmonijnym otoczeniem.