Ergonomia w domu. Zasady urządzania wnętrz wygodnych do życia
Życie – a przynajmniej jego istotna część – toczy się w domu. Przygotowywanie posiłków, dbanie o higienę, odpoczynek, spotkania z bliskimi, sprzątanie, ćwiczenia, sen, nauka, a często również praca… to tylko ułamek tego, co dzieje się w czterech ścianach każdego dnia. Komfort, jaki odczuwany jest w domu – zarówno podczas wypełniania obowiązków, jak i podczas relaksu – bezpośrednio przekłada się na samopoczucie i zdrowie. Dlatego warto zadbać o ergonomię swojego wnętrza. Jak? Podpowiadamy!
Czym jest ergonomia?
Ergonomia to nauka, która zajmuje się zależnością pomiędzy zewnętrznymi warunkami a zdrowiem i komfortem człowieka. Powstała w odpowiedzi na potrzeby optymalizowania stanowisk pracy – tak, by maszyny, narzędzia i elementy wyposażenia zakładów pozwalały osiągać pracownikom jak najlepsze rezultaty.
Współcześnie ergonomia wykracza poza ściany zakładów produkcyjnych i biurowców. Jest jednym z kluczowych zagadnień w architekturze, projektowaniu przestrzeni prywatnych oraz wspólnych, designie mebli, sprzętów AGD czy elementów wykończeniowych. Ergonomia pozwala na optymalizowanie stosowanych rozwiązań, zwiększając ich funkcjonalność i znacząco poprawiając komfort korzystania ze wszystkich stref mieszkania lub domu.
Ergonomia w domu – komfort w kuchni
Kuchnia to pomieszczenie, w którym większość czasu spędza się na stojąco. Przygotowując jedzenie na blacie roboczym lub kuchence, schylając się, aby opróżnić zmywarkę, nachylając się nad zlewem. Każda z tych czynności może nadwyrężać mięśnie i prowadzić do problemów z kręgosłupem, ale… wcale nie musi! Kuchnia zaprojektowana w sposób ergonomiczny pozwala wykonywać wszystkie prace w sposób komfortowy, minimalizujący ryzyko przeciążenia organizmu.
Kluczową kwestią w planowaniu kuchni jest ustalenie optymalnej wysokości blatu. Standardowo montuje się go na wysokości 86 cm, jednak wymiar ten należy zawsze dostosować do wzrostu domowników. Wysokie osoby (powyżej 180 cm wzrostu) będą czuły się zdecydowanie lepiej, kiedy zabudowa sięga 90-110 cm. Niższym osobom (poniżej 150 cm wzrostu) poleca się montaż blatu nieco poniżej 80 cm.
O czym jeszcze warto pamiętać? O trójkącie roboczym, czyli odpowiednim ustawieniu lodówki, kuchenki i zlewu. Warto, by znalazły się one w takim porządku, w jakim najczęściej wykonywane są prace kuchenne. Na przykład: wyjmuję warzywa z lodówki, myję je i obieram, kroję, a następnie gotuję i odkładam naczynia do zmywarki.
Ogólnie przyjmuje się, że sprzęty trójkąta kuchennego powinny znajdować się:
- lodówka w odległości 120-210 cm od zlewu,
- zlew w odległości 90-210 cm od kuchenki,
- kuchenka w odległości 120-270 cm od lodówki.
Ergonomia w sypialni
Optymalnie zaprojektowana sypialnia ułatwia odprężenie i codzienny odpoczynek. Samo pomieszczenie nie musi być duże – wiele osób postrzega niewielkie sypialnie jako bardziej przytulne – jednak powinno spełniać kilka założeń ergonomii.
Przede wszystkim, minimalna szerokość sypialni dla jednej osoby powinna wynosić 220 cm. Jeżeli w pomieszczeniu będą spać dwie osoby (na jednym łóżku), pomieszczenie nie powinno mieć mniej niż 270 cm szerokości – w przeciwnym wypadku przemieszczanie się będzie utrudnione.
Najważniejszym meblem w sypialni jest oczywiście łóżko. Warto, aby było wyposażone w stabilną ramę – chwiejąca się lub poskrzypująca podstawa może skutecznie utrudnić wypoczynek – o wysokości co najmniej 50 cm. Dzięki temu wstawanie i kładzenie się do łóżka nie będzie nadmiernie obciążać kręgosłupa.
Chcesz więcej porad? Sprawdź: Jak się wyspać? Urządzamy sypialnię, która sprzyja odpoczynkowi