Wynajem mieszkania – formalności bez tajemnic
Planujesz wynająć swoje mieszkanie? Czeka na Ciebie kilka formalności, których nie możesz zaniedbać. Są to przede wszystkim: sporządzenie i podpisanie (wraz z przyszłym najemcą) umowy najmu mieszkania, a także przygotowanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Sprawdź, o czym koniecznie musisz pamiętać, dopełniając kolejnych formalności związanych z wynajmem mieszkania.
Umowa najmu – jakie zapisy musi zawierać?
Zanim przekażesz swoje mieszkanie nowemu lokatorowi, zabezpiecz swoje – i najemcy! – interesy. Sporządź umowę najmu lokalu.
Dokument powinien zostać zawarty na piśmie (prawo dopuszcza możliwość zawarcia umowy ustnej, jeżeli czas najmu jest krótszy niż rok – ale, z oczywistych względów, nie polecamy takiego rozwiązania!). Jeżeli nie możesz podpisać jej własnoręcznie, możesz skorzystać z pomocy pośrednika. Pamiętaj jednak, że taka osoba musi posiadać pisemne upoważnienie do reprezentowania Cię
W umowie najmu mieszkania powinny znaleźć się następujące informacje:
- Dane stron, które podpisują umowę – właściciela i najemcy. Spisać należy imiona, nazwiska, adresy, numery telefonów, numery dowodów osobistych i numery PESEL lub NIP, jeżeli jedna ze stron występuje jako firma lub osoba prawna.
- Informacje o mieszkaniu – adres pod jakim znajduje się lokal, metraż, stan prawny.
- Czas najmu – może być z góry określony (np. 1 rok) lub nieokreślony.
- Warunki wypowiedzenia umowy, w tym czas na jej rozwiązanie – zwykle jest to 1 lub 3 miesiące.
- Wysokość i rodzaj opłat, do jakich zobowiązuje się najemca (z zaznaczeniem opłat, które będą regulowane przez właściciela mieszkania) – czynsz, opłaty do spółdzielni, opłaty licznikowe. Określić należy również termin zapłaty.
- Prawa i obowiązki najemcy i wynajmującego – przykładowo, właściciel może zobowiązać się do naprawiania różnego rodzaju usterek, wynikających z prawidłowej eksploatacji mieszkania przez najemcę. Najemca może być zobowiązany do utrzymania lokalu w czystości i natychmiastowego zgłaszania wszelkich usterek właścicielowi.
W umowie najmu warto wskazać na sytuacje, w których może zostać ona zerwana bez zachowania okresu wypowiedzenia. Rozwiązanie takie stosuje się, gdy opłaty za mieszkanie nie są uiszczane lub gdy dojdzie do rażącego naruszenia warunków umowy (np. zniszczenia lokalu).
Chcesz wynająć mieszkanie? Przeczytaj nasze archiwalne wpisy:
Zdjęcia mieszkania na sprzedaż lub wynajem – jak je zrobić?
Home staging – przygotuj mieszkanie na sprzedaż lub na wynajem
Protokół zdawczo-odbiorczy a wynajem mieszkania
Protokół zdawczo-odbiorczy stanowi niezwykle ważny załącznik do umowy najmu. Najprościej ujmując, jest to spis, w którym zamieszcza się informacje o wszelkich rzeczach ruchomych (meblach, sprzęcie elektronicznym), jakie znajdują się w mieszkaniu. Warto wyróżnić w nim wszelkie usterki (np. złamana płytka, pęknięty parkiet) – po to, by mieć pewność, że nie pojawiły się one w okresie najmu i nie można obciążyć najemcy kosztami ich naprawy.
W protokole zdawczo-odbiorczym warto zamieścić również rubrykę, w której spisany zostanie stan liczników – wody, prądu, gazu. Przygotowanie dokumentów do najmu mieszkania może przysparzać o ból głowy. Warto jednak dołożyć wszelkich starań, by zawierały one wszelkie niezbędne zapisy. Pozwoli Ci to uniknąć wielu ewentualnych nieporozumień i problemów